Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić izjavio je danas da je broj kineskih turista u Srbiji u prvih pet meseci ove godine gotovo udvostručen, istakavši da se i dalje radi na razvoju turističke ponude u zemlji, ali i na regionalnom povezivanju ponuda za turiste iz Kine.
Ljajić je u izjavi za agenciju Tanjug objasnio da je navika kineskih turista da obiđu još dve ili tri zemlje nakon što posete Srbiju, zbog čega se udružujemo sa drugim državama u regionu, prenelo je Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija .
Prema njegovim rečima, to smo do sada radili sa Crnom Gorom, Bosnom i Hercegovinom, turom ''Putevima Valtera'' i sa Mađarskom, a namera nam je da se udružimo i sa Bugarskom.
On je podsetio na to da je u prvih pet meseci ove godine broj kineskih turista u Srbiji povećan za 187 odsto, dok je protekle godine 18.000 kineskih turista posetilo našu državu.
Ljajić je, govoreći o kapacitetima za smeštaj velikog broja kineskih turista, čiji se značajan broj očekuje i u narednim godinama, rekao da država paralelno sa otvaranjem aviolinije Beograd–Peking i drugim projektima za privlačenje stranih turista, radi na revitalizaciji brojnih turističkih objekata.
Istovremeno, potpredsednik Vlade je naglasio da se hitno mora rešiti pitanje vlasničkih odnosa nad srpskim banjama, koje u ovom trenutku predstavljaju kapital koji se ne može iskoristiti.
U Srbiji, kako je precizirao, imamo više od 300 termalnih izvora i 30 poznatih banja, ali se mora rešiti njihov formalno-pravni status i da država preuzme vlasništvo nad njima.
Da bi država mogla da upravlja banjama, očekujemo da Fond PIO u jednoj transparentnoj proceduri prenese pravo na državu, kako bi ona mogla da sprovede postupak strateškog partnerstva, javnoprivatnog partnerstva ili da proda banje, objasnio je on.
Prema njegovim rečima, neke banje će sigurno ostati u državnom vlasništvu, ali moramo omogućiti ulazak privatnog kapitala u njih kako bi se taj vid turizma razvijao.