Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Odluka o konverziji duga Galenike

Beograd
Srpska ekonomija

Na skupštini akcionara Galenike, koja je održana danas, doneta je odluka o konverziji duga u vlasnički kapital države u vrednosti od 14,696 milijardi dinara.

Reč je o potraživanjima Republike Srbije i Javnog preduzeća "Srbijagas".

Skupština akcionara Galenike odlučila je da konverzijom duga tog preduzeća u vlasnički kapital države u vrednosti od 14,67 milijardi dinara, država povećava udeo u vlasništvu na 93 odsto. 

Dug prema Republici Srbije je 10,9 milijardi dinara, i konvertuje se u akcije države, a ukupan iznos potraživanja Srbijagasa je bio 3,794 milijardi dinara. 

Država je povećala vlasnički udeo i mogla bi ga početkom septembra ponuditi na prodaju. 

Predsednik sindikata Nezavisnost u Galenici Zoran Pantelić je izjavio nakon skupštine akcionara, da je doneta odluka da se konvertuje dug u kapital, javlja Tanjug.

"To je prva zvanična odluka koja vodi našu kompaniju u proces privatizacije", rekao je on. 

Kako kaže, država će posle ove konverzije imati oko 93 odsto vlasničkog udela i sedam odsto će imati mali akcionari odnosno radnici i bivši radnici. Ranije je država imala 85 odsto, a ostalo je bilo u vlasništvu malih akcionara. 

"Broj akcija malih akcionara ostaje nepromenjen, ali je veliko pitanje kolika će biti vrednost akcija nakon privatizacije. Sindikati očekuju od novog vlasnika da ima razumevanja i da ne otpušta radnike već da svojim investicijama i ulaganjem u fabriku zaposli te ljude. Očekujemo i da u samom kupoprodajnom ugovoru budu čvrsto definisane stavke koje će obavezivati novog vlasnika da ulaže i ne optpušta zaposlene". 

Dodaje da su sindikati i mali akcionari imali predlog da se izmeni statut u smislu zaštite malih akcionara, ali to Minstarstvo privrede, skupština i nadzorni odobr Galenike nisu prihvatili. 

Dugovi bankama iznose oko 71 miliona evra i dogovoreno je ranije, kako kažu sindikati, da se taj dug otplati sa 25 miliona evra “jednokratno u kešu". 

Prema rečima Pantelića, Galenici se duguje oko 120 milona evra za isporučene, a nikad plaćene lekove. 

"To duguju najveće veledrogerije u to vreme, to su bili Velefarm, BG farm i ostali. Ta sredstva nikada nisu naplaćeni i to je bio jedan od razloga zašto je Galenika došla u tešku finansijsku privatizaciju”. 

Naveo je da su sudski postupci u toku i da ne veruje da će se utvrditi “ko je kriv i gde je taj novac otišao". 

"Ako bi se sudski postupak i okončao i pronašao novac, kome bi te pare išle, da li deo državi, da li deo zaposlenima ili će otići novom vlasniku", zapitao je Pantelić. 

On je naglasio da nakon konverzije duga i otplate duga bankama Galenika ostaje "na zelenoj grani" pošto je oslobođena dugova. 

Smatra da bi bolje bilo da se sada nađe strateški partner i da država ostane vlasnik svog udela umesto da se ide u prodaju Galenike. 

Država je više puta pokušavala da privatizuje Galeniku, a poslednji put je prošle godine raspisala tender za izbor strateškog partnera uz prodaju 25 odsto akcija u vlasništvu države. 

Novi tender za Galeniku biće raspisan u septembru, a u Ministarstvu privrede za Tanjug kažu da model privatizacije, na kojem država radi, podrazumeva da kupac uz fabriku preuzima deo duga "uz diskont", a da radnici koji se odluče za socijalni program mogu da računaju na 400 evra po godini staža. 

"U ovom trenutku je u toku definisanje uslova privatizacije, kojima bi se budući kupac obavezao da održi kontinuitet proizvodnje, realizuje investicioni program i održi optimalan nivo zaposlenosti", rečeno je Tanjugu u Ministarstvu privrede. 

Kako objašnjavaju, u postupku pripreme za sprovodjenje transakcije, Vlada Srbije je 11. jula 2017. godine donela zaključak da se privatizacija Galenike sprovede modelom prodaje kapitala, kojoj bi prethodila konverzija duga Galenike u kapital, a u slučaju uspešne privatizacije, država bi otpisala preostali deo svojih dospelih obaveza. 

Među zainteresovanima za Galeniku, kako prenose mediji, nalaze se britansko-ruski konzorcijum Frontijer farma - Petrovaks, Sinforam, Amikus, Hemofarm i EMS iz Brazila. 

Galenika ima oko 1.400 radnika i nedavno je počelo anketiranje za dobrovoljni odlazak dela radnika.

Ostali naslovi

Ispunjeni svi uslovi za IPARD akreditaciju
Srpska ekonomija
Ispunjen je poslednji od četiri uslova za odobrenje IPARD akreditacije – adaptacija zgrade Uprave za agrarna plaćanja završena, a počela je i eksterna revizija od strane nadležnih organa Evropske komisije
Uspeh Srbije podržava rast železare HBIS
Srpska ekonomija
Posle godinu dana maštovitog upravljanja, kineska HBIS Grupa uspela je da preokrene situaciju u posustaloj čeličani u Smederevu, najvećoj srpskoj kompaniji, što potkrepljuje tvrdnju da strategija globalnog razvoja konglomerata daje pozitivne rezultate
Dinar još jači
Srpska ekonomija
Dinar je danas nastavio rast prema evru za 0,1 odsto u odnosu na juče, i zvanični srednji kursće iznosi 119,4898 dinara za evro, što je  nova rekordna vrednost domaće valute prema novčanoj jedinici evrozone u ovoj godini, objavila je Narodna banka Srbije
Pola belgijskog BDP-a završi u poreskim rajevima
Srpska ekonomija
Kompanije koje posluju u Belgiji poslale su prošle godine više od 221 milijarde evra u zemlje koje lokalne vlasti smatraju poreskim rajevima
Bečlije sve ažurnije u naplati boravišne takse
Srpska ekonomija
Sve više Bečlija koje svoje stanove iznajmljuju putem platformi kao što je Airbnb, plaćaju boravišnu taksu. U poređenju sa prošlom godinom naplata se povećala za 50 odsto iako najava oštrijih kazni još nije počela da se primenjuje
Bitkoin 4.000 dolara
Srpska ekonomija
Kurs bitkoina dostigao je 4.020,22 dolara za jedinicu, dok se ukupna tržišna kapitalizacija najpopuranije kriptovalute približila sumi od 66,4 milijarde dolara
Pad industrijske proizvodnje u evrozoni
Srpska ekonomija
Evrostat je danas objavio da je proizvodnja u junu opala za 0,6 odsto u poređenju sa rastom od 1,2 procenta prethodnog meseca
Raste broj građevinskih firmi na beloj listi
Srpska ekonomija
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Vlade Republike Srbije saopštilo je da je od 605 građevinskih preduzeća, koliko se 30. juna našlo na bodovnoj „beloj i crnoj listi“ ovog ministarstva, njih 359 plasirano na „beloj listi“
Neto dobit Aerodroma Nikola Tesla 1,38 mlrd dinara
Srpska ekonomija
Aerodrom "Nikola Tesla" Beograd ostvario je u prvih šest meseci 2017. godine bruto dobit u iznosu od 1,64 milijarde dinara (13,7 miliona evra), dok je neto dobit u posmatranom periodu iznosila 1,38 milijardi dinara (11,5 miliona evra)
Za šest meseci finansijski lizing uknjižio 177 miliona evra
Srpska ekonomija
Generalna sekretarka Asocijacije lizing kompanija Srbije, Teodora Milenković ističe da je evropsko tržište lizinga u 2016. poraslo za 11,2 odsto, a da Srbija prati trendove rasta lizinga