Reforma izdavanja građevinskih dozvola u Srbiji dale je rezultate. Čekanje na građevinsku dozvolu je skraćeno za 116 dana. Zahvaljujući novom zakonu celokupna procedura, od ideje do završetka objekta i upisa u katastar, skraćena je sa 276 na 156 dana.
Inače, reformu izdavanja građevinskih dozvola podržao je USAID BEP kroz niz preporuka koje je dao tokom izrade novog Zakona o planiranju i izgradnji, usvojenom u decembru 2014. godine. Ovim reformskim zakonom pojednostavljene su procedure, skraćeno vreme potrebno za dobijanje dozvola, a smanjeni su i troškovi samog procesa. Prema danas raspoloživim ekonomskim indikatorima, jasno je da je Zakon uklonio krupne prepreke bržem razvoju građevinske industrije u Srbiji, obezbedio uslove za njen snažan rast i stvorio preduslove za brži ekonomski razvoj čitave ekonomije.
Zahvaljujući novom zakonu, umesto šetanja od šaltera do šaltera, raštrkanih po različitim institucijama, ceo proces moguće je obaviti na internetu. Smanjeni su troškovi i ukinuto nepotrebno podnošenje papirne dokumentacije kao i doprinos za uređivanje građevinskog zemljišta, u situacijama kada je to zemljište predviđeno za proizvodne ili infrastrukturne objekte.
Osim toga, građani i privreda sada mogu aplicirati za građevinske dozvole na internet portalu na adresi www.gradjevinskedozvole.rs, dok je za odgovore na sva njihova pitanja otvoren poseban pozivni centar (tel. 011/4043-190).
Takođe, država sada radi za građane jer je stari sistem u kojem su građani i privreda sami prikupljali dokumenta od raznih državnih službi i organa, zamenjen novim u kojem državne službe i organi taj proces obavljaju za građane, umreženi u jedinstveni informacioni sistem.
Za dve godine od usvajanja zakona, 2014. godine, broj izdatih građevinskih dozvola povećan je za više od 65 odsto. Rast se nastavlja i u 2017. godini, pa je tako, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u junu 2017. izdato 1.700 građevinskih dozvola, 54% više u odnosu na oktobar 2007, koja postavljen rekord koji je važio do početka reforme.
Uklonjene su i prepreke bržem razvoju građevinske industrije. Procenjena vrednost radova u građevinarstvu, u prvih šest meseci 2017. godine, porasla je za 31 odsto u odnosu na isti period lane. Lakše procedure za dobijanje dozvola omogućile su izvođenje više građevinskih radova, pa je u dve godine od donošenja Zakona udeo građevinske industrije u ukupnom BDP Srbije porastao sa 4,3 na 6,2 odsto.
Zbog boljih uslova poslovanja omogućenih Zakonom o planiranju i izgradnji, Srbija je ostvarila značajan napredak na „Doing Business“ listi Svetske banke, posebno u oblasti izdavanja građevinskih dozvola gde je za dve godine ostvaren napredak od 150 pozicija, na visoko 36. mesto u konkurenciji 190 svetskih ekonomija, navodi se u saopštenju USAID.
Inače, Projekat za bolje uslove poslovanja (BEP) Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) počeo je sa radom u januaru 2011. godine. Zadatak projekta je da podrži aktivnosti Vlade Republike Srbije kako bi se unapredio poslovni ambijent i povećala konkurentnost privatnog sektora u Srbiji.
USAID BEP je učestvovao u unapređenju i pojednostavljenju čitavog niza zakona i propisa, a pomaže i osnaživanje nekolicine regulatornih tela u Srbiji kako bi efikasnije obezbeđivali primenu reformisanih zakona i propisa.