Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u Vladi Republike Srbije Tomislav Žigmanov izjavio je danas da je Srbija u proteklom periodu postigla dobre rezultate u vezi sa položajem Roma i Romkinja u svim oblastima koje pokriva Strategija za socijalnu inkluziju Roma.
Žigmanov je, na skupu pod nazivom „Kroz saradnju i dobru praksu do održivih rešenja”, istakao da Vlada Srbije vodi odgovornu politiku u svim segmentima društva i da usvojeni strateški dokumenti stvaraju prostor za postepeno, ali sigurno i trajno eliminisanje društvene nejednakosti i siromaštva romske zajednice.
Strategijom za socijalno uključivanje Roma i Romkinja i posebnim segmentima koje ona pokriva unapređuje se zapošljavanje romske populacije, razvija socijalna politika u svim sektorima i domenima i povećava obuhvat mladih Roma kada je u pitanju proces obrazovanja, predočio je on.
Ministar je naglasio i da se razvija briga o zdravlju i stanovanju, uz napomenu da su sve to važne komponente kada je u pitanju romska zajednica kao marginalna i osetljiva društvena grupa koja zahteva dodatne napore za inkluziju.
On je ukazao na to da je siromaštvo romske zajednice fenomen koji opterećuje politički, ekonomski, socijalni i finansijski sistem naše zemlje, dodavši da na tom planu ima još puno da se radi zbog prisutnih stereotipa o Romima i izostanka inkluzivnih politika, ali da su napori Vlade Srbije neosporni i da je to neće obeshrabriti.
Žigmanov je rekao da je u pripremi seminar za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Srbiji, koji je planiran za oktobar ove godine, a organizuje se u saradnji sa Evropskom komisijom.
On je ukazao na to da do tada Vlada treba da sačini izveštaj o sprovođenju pomenute strategije za prošlu godinu, koji će biti korišćen kao osnov za razgovor na samom seminaru, dodavši da će, takođe, u narednom periodu biti pripremljen predlog operativnih zaključaka koji će biti upućen Evropskoj komisiji.
Državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Rajović izrazio je zahvalnost Nemačkoj organizaciji za međunarodnu saradnju (GIZ) na saradnji u realizaciji niza programa iz domena politike zapošljavanja, socijalnog preduzetništva i socijalne inkluzije kroz koje je pružena dodatna podrška ugroženim grupama, među kojima su i Romi.
On je podsetio na to da je u februaru 2022. godine usvojen Zakon o socijalnom preduzetništvu, kojim je ta oblast prvi put pravno uređena i prepoznate su društveno osetljive grupe, među kojima su i Romi, a kojima je potrebna dodatna sistemska podrška da bi mogli da se uključe u životne tokove zajednice.
Šef Odeljenja za privrednu saradnju Ambasade SR Nemačke u Srbiji Kristijan Šiling istakao je da su inkluzija i osnaživanje marginalizovanih grupa veoma bitni za Srbiju radi stvaranja prosperitetnog i inkluzivnog društva, ali i za evropski put.