Kako će se na ekonomske odnose Srbije i Makedonije odraziti takozvani diplomatski rat na liniji Beograd-Skoplje? Za sada, ekonomija nastavlja svojim tokom izvan političkog ringa.
Ukupna robna razmena između Makedonije i Srbije u 2016. je bila 726,5 milioina evra, i uočen je pozitivan trend, odnosno uvećanje od 10,88 procenata u odnosu na 2015. Srbija je u 2016. godini plasirala svoju robu na makedonskom tržištu u iznosu do 534,4 miliona evra. Sa druge strane, makedonski proizvodi koji su pronašli svoje mesto na evropskom tržištu u prošloj godini ukupno su vredeli 192,1 milion evra. Srbija beleži skoro tri puta veći zvoz u odnosu na uvoz makedonskih proizvoda.
Vest o povlačenju osoblja iz ambasade Srbije u Skoplju uspela je da napuni naslovne strane medija u regionu Zapadnog Balkana. Sve je izgledalo tako mirno i obećavajuće do jučerašnjih vanrednih aktivnosti u okviru MSP-a u Beogradu.
Iako su se pre samo mesec dana, na samitu u Trstu, predstavnici vlasti iz Beograda i Skoplja zalagale za intenziviranje ekonomskih odnosa, ipak su politička i bezbednosna pitanja ustupila mesto ekonomskom boljitku. U Beogradu postoji veliko nezadovoljstvo, dok vlasti u Skoplju uveravaju da su koraci nove vladajuće koalicije usmereni ka regionalnoj stabilizaciji i izgradnji dobrosusedskih odnosa na osnovu podjednake udaljenosti.
Građani ove dve države ostaju samo nemi posmatrači, a predstavnici biznis sektora nadaju se da ovaj incident neće uticati na trgovinsku razmenu.
Sve u svemu, ostaje da vidimo šta donose naredni dan, jer je na Zapadnom Balkanu uvek zanimljivo baviti se politikom. A kako se to održava na ekonomske tokove i nije baš bitno u datom trenutku, jer su oni u drugom planu.