Državni sekretar Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija u Vladi Republike Srbije Tatjana Matić izjavila je danas da je Srbija na dobrom putu digitalne transformacije i da se prema indeksu rasta informaciono-komunikacionih tehnologija nalazi na 51. mestu od ukupno 175 zemalja.
Matić je, učestvujući na regionalnoj konferenciji posvećenoj trendovima u telekomunikacijama i medijima "Digital 2017", ukazala na neophodnost primene zakona koje je država do sada donela.
Ona je istakla da se Srbija, prema indeksu infrastrukturne spremnosti, na listi Svetskog ekonomskog foruma, nalazi na 75. poziciji od 139 država sveta, saopštilo je Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija.
Prema njenim rečima, Vlada Srbije nije zagledana u prošlost kada je u pitanju sektor telekomunikacija, što je tokom poslednjih nekoliko godina i dokazala.
Tržište telekomunikacija u prethodnih pet godina zabeležilo je rast prihoda, dok je u većini evropskih zemalja prisutan blagi pad, rekla je Matić i navela da je ukupan prihod ostvaren u telekomunikacionom tržištu u Srbiji u 2016. godini bio 189,4 milijarde dinara.
Ona je, govoreći o učešću Srbije na nedavno održanom Strateškom forumu na Bledu, navela da su predstavnici naše zemlje imali priliku da sa kolegama iz Slovenije, Hrvatske, Makedonije i Crne Gore razmene iskustva o tome kako su vlade tih zemalja uspele da digitalizuju svoje društvo, pre svega, javnu upravu.
Ona je ukazala na to da se digitalnom dividendom u budžet Srbije u 2016. godini slilo oko 120 miliona evra, što predstavlja rast od jedan odsto u odnosu na prethodnu godinu.
U BDP-u države, kako je napomenula, sektor telekomunikacionih usluga učestvuje sa 4,51 odsto.
Matić je objasnila da je najveći prihod ostvaren pružanjem usluga mobilne telefonije, koje učestvuju sa 59 odsto u ukupnim prihodima u telekomunikacijama, i dodala da na 100 stanovnika Srbije dolazi 128 korisničkih brojeva.
Prema njenoj oceni, za Srbiju je važno donošenje novog zakona o elektronskim dokumentima i uslugama, koji će omogućiti da elektronski potpis bude široko primenjivan kako u privredi, tako i u državnoj upravi.
Uspešna digitalna transformacija, kako je naglasila, nije samo instrument za ubrzani ekonomski razvoj države, nego predstavlja način i put demokratizacije društva.
Ona je rekla da je Nacrt zakona o elektronskim dokumentima ušao u skupštinsku proceduru, a da bi novi Nacrt zakona o elektronskim komunikacijama trebalo da bude do kraja godine usvojen u parlamentu.
Matić je podsetila na to da je Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija uspelo da sa Ministarstvom kulture i informisanja i Akademskom mrežom Srbije poveže 1.700 osnovnih i srednjih škola u Srbiji na akademsku mrežu.
Pored toga, 40 osnovnih škola u najugroženijim opštinama dobilo je besplatan wi-fi. U saradnji sa Ministarstvom kulture i informisanja, povezali smo i 19 ustanova kulture na Akademsku mrežu Srbije, zaključila je ona.