Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Potpisan Protokol o saradnji beogradskog i budimpeštanskog vodovoda

Budimpešta
Foto: Beoinfo
Srpska ekonomija

Gradski menadžer Goran Vesić posetio je danas Budimpeštanski vodovod i prisustvovao potpisivanju Protokola o saradnji beogradskog i budimpeštanskog vodovoda. Protokol su  potpisali direktor JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija“ Dragan Đorđević i direktor Budimpeštanskog vodovoda Čaba Harangi.

Protokol predstavlja prvu konkretnu realizaciju Ugovora o poslovno–tehničkoj saradnji između beogradskog i budimpeštanskog vodovoda koji je potpisan 2014. godine prilikom zajedničkog sastanka vlada Republike Srbije i Republike Mađarske, javio je Beoinfo.

Gradski menadžer je rekao da oba vodovoda imaju dugu i bogatu istoriju, budimpeštanski oko 180 godina, dok je beogradski oko 50 godina mlađi, a postoji i dugotrajna i bogata saradnja posebno u izgradnji naših reni bunara koji su rađeni tehnički na isti način kao u Budimpešti.

–  Protokol predviđa saradnju dva vodovoda u obnovi i revitalizaciji reni bunara u Beogradu. Kada je u pitanju Beograd mi trenutno polovinu snabdevanja vodom vršimo kroz reni bunare, dakle iz podzemne vode, a drugu polovinu iz površinske. Nekada je taj odnos bio 65-35 odsto u korist podzemne vode. Budimpešta preko 80 odsto potreba za vodom zadovoljava iz reni bunara koji su osnova njihovog snabdevanja vodom. Zbog starosti naših reni bunara i njihovog neobnavljanja Beograd svake godine gubi 150-200 litara izvorske odnosno podzemne vode – rekao je Vesić.

On je dodao da je Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda obnovila prošle godine dva bunara, a ove jedan, kao i da je to prvi put urađeno posle više decenija, te da je grad za tu namenu odvojio skoro tri miliona evra.

–  Beograd ima 100 reni bunara od kojih je 75 u funkciji. Naš plan je da narednih pet godina obnavljamo 4-5 bunara čime bismo obnovili 20-25 bunara, zaustavili trend gubitka vode i dobili bi 700-800 litara nove podzemne vode – izjavio je Vesić.

Gradski menadžer je istakao da Beograd ima mogućnost da uči na greškama prijatelja iz Mađarsk,  jer su oni tranzicioni period prošli ranije. Naime, naveo je Vesić, grad Budimpešta je prodao vodovod i kanalizaciju stranom partneru devedesetih godine prošlog veka. Veoma brzo su shvatili da su napravili veliku grešku i otkupili su nazad čitav vodovod kao i najveće postrojenje za preradu otpadnih voda koje prerađuje oko 50 odsto otpadnih voda u Budimpešti.

–  Budimpeštanski vodovod ne samo da posluje veoma pozitivno nego preko svojih zavisnih kompanija dobija poslove u inostranstvu. Iskustvo Budimpešte u vezi sa vodovodom nas uči da bez obzira što skupi konsultanti uvek predlažu da se sve proda, postoje nacionalni resursi koji nisu na prodaju, poput pijaće vode – naglasio je Vesić.

Direktor JKP Beogradski vodovod i kanalizacija Dragan Đorđević izjavio je da dva vodovoda veoma tesno sarađuju i razmenjuju iskustva koja su za nas u Beogradu dragocena.

–  Protokol podrazumeva da ćemo napraviti zajedničke radne grupe koje će snimiti stanje i napraviti analizu svih reni bunara beogradskog vodovoda. Moram da kažem da su naši najstariji reni bunari rađeni po istom tehničkom modelu kao u Budimpešti. Plan je da zajedno obnavljamo 4-5 reni bunara godišnje nezavisno od bunara koje će da obnovi grad Beograd. „Vodovod“ ima nameru da značajno poveća učešće podzemne vode u ukupnom snabdevanju vodom našeg grada – rekao je Đorđević.

Potpisivanju Protokola prisustvovao je i Nemanja Milutinović, predsednik Mađarske trgovačke kuće u Srbiji koja okuplja mađarske kompanije koje ulažu u našu zemlju. Milutinović je rekao da mu je drago što se ovim Protokolom pokazuje da se realizuje dogovor dve vlade iz 2014. godine.

–  Prioritet Mađarske trgovinske kuće je posredovanje između srpskih i mađarskih kompanija pre svega u oblasti obnovljivih izvora, prerade vode i zaštite životne sredine. Veliko iskustvo i stručnost mađarskih kompanija biće našoj zemlji i srpskim firmama koje rade sa njima od velike koristi. Srbija i Mađarska imaju odlične političke i privredne odnose i verujem da je vreme da mađarske kompanije više investiraju u Srbiju. Nedavno je OTP banka kupila bivšu Vojvođansku banku i tako postala jedna od vodećih banaka u Srbiji što će biti dodatni zamajac privrednoj saradnji. Mađarske kompanije su zainteresovane i za druge projektepre svega u Beogradu  među kojima su i infrastrukturni kao što je izgradnja toplovoda Obrenovac-Beograd – rekao je Milutinović.

Ostali naslovi

Agencija S&P snizila rejting i Hong Kongu
Srpska ekonomija
Agencija Standard & Pur (Poor, S&P) danas je snizila kreditni rejting Hong Kongu, dan nakon smanjenja rejtinga Kini, upozoravajući na potencijalno prelivanje rizika od narastajućeg duga iz kontinentalnog dela zemlje
Makronove reforme ključne za rast Francuske
Srpska ekonomija
Vlada francuskog predsednika Emanuela Makrona trebalo bi da ispuni obećanja vezana za reforme ukoliko želi da podstakne trajniji ekonomski rast, saopštio je danas Međunarodni monetarni fond (MMF)
Brnabić razgovarala sa čelnicima asocijacije EANA
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić sagovornicima iz EANA predstavila je ciljeve Vlade Srbije za naredni period, i naglasila da, zahvaljujući makroekonomskoj i fiskalnoj stabilnosti, sada može da se posveti nastavku ekonomskih i društvenih reformi, unapređenju obrazovnog sistema, jačanju preduzetničkog duha, ali i stvaranju efikasnijeg državnog aparata
Dinar oslabio
Srpska ekonomija
Dinar je uoči vikenda oslabio za 0,1 odsto prema evru u odnosu na juče i zvanični srednji devizni kurs je 119,1355 dinara za evro
Gugl preuzima tim stručnjaka od HTC-a
Srpska ekonomija
Kompanije Gugl i HTC saopštile su danas da su sklopile sporazum po kom će američka firma platiti tajvanskoj 1,1 milijardu dolara za preuzimanje dela njenih stručnjaka i sticanje neekskluzivnog prava na korišćenje intelektualne svojine HTC-a
Unapređenje saradnje sa Bugarskom u više oblasti
Srpska ekonomija
Delegacije Republike Srbije i Republike Bugarske na sastanku u Dimitrovgradu razmenile su mišljenja o stanju bilateralnih odnosa Srbije i Bugarske i razgovarale o mogućnostima za dalje unapređenje saradnje u oblastima od obostranog interesa, pre svega na planu ekonomije, turizma, infrastrukture, energetike
CETA danas stupa na snagu
Srpska ekonomija
Sporazum o ekonomskoj i trgovinskoj saradnji između EU i Kanade ( CETA) stupa danas na snagu
Podrška investitorima i jačanje kapaciteta domaćih kompanija
Srpska ekonomija
Investitori mogu i ubuduće da računaju na podršku Privredne komore Srbije u pripremi i realizaciji projekata i drugih poslovnih aranžmana, rekao je danas Marko Čadež, predsednik PKS, na svečanosti povodom obeležavanja 10 godina rada kompanije IGB Automotive u Inđiji, koja je deo nemačke Bauerhin grupe
Inovativnost ključna za uspeh domaće privrede
Srpska ekonomija
Privrednu komoru Srbije vidim kao svojevrstan „hab“ pod čijim okriljem će srpska privreda razviti nove inovativne i održive veze, i gde će se napraviti novi model poslovanja u Srbiji, rekao je predsednik PKS Marko Čadež učestvujući na seminaru “Održivo i inovativno poslovanje - uključujući i društvenu korporativnu odgovornost” koji je održan rezidenciji ambasadora Finske u Beogradu
Pozitivan trend političke i privredne saradnje Srbije i Nemačke
Srpska ekonomija
Ministar za evropske integracije u Vladi Republike Srbije Jadranka Joksimović sastala se sa izaslanikom ministra inostranih poslova Nemačke Tomasom Osovskim