Manji avioni prevladaće u narudžbama aviona u svetu u idućih 20 godina, a potražnju za njima pokretaće diskontni vazdušni prijevoznici na novim tržištima poput jugoistočne Azije, kazali su iz Boinga, prenosi SEEbiz / H.
kako se navodi u tekstu, gotovo tri od četiri od ukupno 41.030 novih komercijalnih aviona, za koje se očekuje da će biti isporučeni u tom razdoblju za ukupno 6.100 milijardi dolara, biće uskotrupni, procenjuju u američkom proizvođaču aviona.
"Kao što biste i očekivali, zbog dominacije niskobudžetnih avioprevoznika i zahteva za povezivanjem na kraćim rutama, 72 posto komada biće u kategoriji uskotrupnih aviona", kazao je Dineš Keskar, viši potpredsjednik Boinga za prodaju na azijsko-pacifičkom i indijskom području, na brifingu s novinarima u Singapuru.
Jugoistočna Azija među najbrže je rastućim regijama u svetu za putovanja diskontnim avioprevoznicima, s obzirom na sve veću srednju klasu koja pokreće snažan rast putovanja.
Iz Boinga poručuju da su podigli procene broja novih aviona koji će biti isporučeni jugoistočnoj Aziji u iduća dve decenije, na 4.210 aviona, što je za 460 više u poređenju s prošlogodišnjom projekcijom.
"To je dokaz kako ova regija raste i kako se s time nosi infrastruktura", kazao je Keskar.
Rast putničkog prometa u većini regija izražen je dvocifrenim brojevima, a među liderima su Malezija, Vijetnam, Tajland i Indonezija, dodao je Keskar.
Napominje i da će 39 odsto svih novih aviona u iduće dve decenije biti isporučeno u Aziju dok će u Severnu Ameriku otići 21 odsto a u Evropu 19 odsto.
Uskotrupni avioni koje preferiraju diskontne aviokompanije, poput Boingovog 737 MAX-a i Airbusovog A320, trebali bi da čine 77 odsto tržišnog udela u jugoistočnoj Aziji, dodao je Keskar.
Takođe, poručio je da su u kompaniji i dalje optimistični uprkos zabrinutosti u vezi prekapacitiranosti, zato što su vlade u jugoistočnim azijskim zemljama izgradile nove vazdušne luke i osavremenile postojeće.