Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Vetropark u Čibuku najveći projekat te vrste u Evropi

Beograd
Srpska ekonomija

Ministar rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije Aleksandar Antić ocenio je nakon potpisivanja ugovora o finansiranju vetroparka sa kompanijom iz Ujednjenih Arapskih Emirata da je vetropark u Čibuku najveći projekat te vrste u Evropi i najveća pojedinačna privatna investicija u Srbiju.

Antić je naveo da je reč o velikom projektu za Banat i za Srbiju, o vetroparku snage 158 megavata što je otprilike 32 procenata ukupnih naših projekata iz energije vetra, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike 

Dobili smo projekat koji garantuje da će Srbija do 2020.godine povećati učešće obnovljivih izvora energije na 27 odsto naše ukupne potrošnje, rekao je Antić.

Prema njegovim rečima, potpisivanje ugovora predstavlja izuzetan događaj za budućnost našeg energetskog sektora i dokaz da je Srbija napravila tehnološki iskorak i da ulazi u korak sa razvijenim državama zapadne Evrope. 

Vlada Srbije je napravila pionirske korake kad su u pitanju obnovljivi izvori, stigli smo do nekih stotinak megavata iz svih izvora, rekao je Antić.

On je zahvalio predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću koji mu je pružio podršku kao ministru da ovakvi projekti zažive i da dobiju širu društvenu podršku.

Verujem da sa ovim projektom naš energetski sektor i naša energetska budućnost dobijaju potpuno novu dimenziju i da možemo slobodno da kažemo da smo obezbedili energetsku budućnost Srbije, istakao je on.

Ministar rudarstva i energetike je objasnio da je reč je o projektu koji je razvila kompanija "Masdar" iz Ujedinjenih Arapskih Emirata koja se bavi novim energijama.

To je još jedan dokaz izuzetnih odnosa Srbije i Emirata koji su posledica izuzetnog odnosa koji postoji među liderima naših zemalja. Uspeli smo da dobre političke odnose pretočimo u jedan značajan projekat, poručio je ministar rudarstva i energetike. 

Antić se zahvalio partnerima iz Ujedinjenih Arapskih Emirata koji su razvojem ovog projekta pokazali koliko veruju u Srbiju, kao i to da je Srbija postala sigurna tačka u Evropi za investiranje.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je danas potpisivanju kreditne linije za izgradnju vetroparka u Čibuku, povrsine 37 kvadratnih kilometara, najvećeg komercijalnog projekta u oblasti energije vetra u Srbiji i regionu zapadnog Balkana.

Vetropark snage 158 megavata koji će se sastojati od 57 turbina i proizvoditi do 457 gigavatčasova električne energije godišnje, čiji zavrsetak se planira do kraja 2018. godine, biće najveći komercijalni projekat u oblasti energije vetra u Srbiji i regionu zapadnog Balkana. 

Od projekta se očekuje da ce dovesti električnu energiju u priblizzno 113.000 domaćinstava i da će smanjiti emisiju gasova za više od 370 hiljada tona ugljen dioksida godišnje.

Vetropark Čibuk 1 doprineće otvaranju 400 radnih mesta tokom izgradnje, kao i izgradnju 50 kilometara novih puteva.

Kreditna linija potpisana je između kompanije Vetroelektrane Balkana D.O.O Beograd i Međunarodne finansijske korporacije (IFC) i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).

Ostali naslovi

Erbas i Bombardije se udružuju protiv Boinga
Srpska ekonomija
U svetlu oštrog trgovinskog spora sa američkim Boignom, francuski Erbas je najavio preuzimanje većinskog udela u krovnom programu letelica C-serije kanadskog proizvođača Bombardijea, budući da kanadska firma vodi bitku protiv strogih carinskih propisa u SAD
Biznis lideri insistiraju na povezivanju u regionu
Srpska ekonomija
Regionalna konferencija SAMIT100 biznis lidera Jugoistočne Evrope, koja je počela juče u Skoplju nastavlja se danas razgovorima o uspostavljanju slobodnog transporta i uklanjanju barijera u regionu
Saradnja između Samita 100 i komore Zapadnog Balkana
Srpska ekonomija
Pedsednik UO Samita 100 Živko Mukaetov i predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež.potpisali su Skoplju Memorandum o saradnji između Samita100 i komore Zapadnog Balkana
Vlada nastavlja reforme nesmanjenom snagom
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić ocenila je da je Vlada u prvih 100 dana rada uspela da pokaže da možemo da nastavimo reforme i da imamo dobre rezultate, koji su stvorili prostor za povećanje penzija i plata
Mercedes-Benc povlači 400.000 vozila u Britaniji
Srpska ekonomija
Nemačka automobilska kompanija Mercedes-Benc povlači 400.000 automobila u Ujedinjenom Kraljevstvu zbog mogućeg kvara na vazdušnim jastucima
Srednji kurs 119,2223 dinara za evro
Srpska ekonomija
Dinar je danas jači prema evru za 0,1 odsto u odnosu na juče i zvanični srednji kurs iznosi 119,2223 dinara za evro, objavila je Narodna banka Srbije
Dajmler razdvaja poslovanje Mercedes-Benca u dve kompanije
Srpska ekonomija
Nemačka automobilska kompanija Dajmler pokrenula je proces restrukturiranja poslovanja, u sklopu kog će Dajmlerovo odeljenje za automobile Mercedes-Benc i odeljenje za kamione i autobuse postati dva pravno nezavisna entiteta
Evro pod pritiskom
Srpska ekonomija
Evro je ponovo pod pritiskom posle izbora održanih u Nemačkoj i Austriji, iako je mesecima beležio rast vrednosti zbog jenjavanja straha od uspona populizma u Evropi
Rast tražnje za čelikom
Srpska ekonomija
Rast globalne tražnje za čelikom će usporiti na 1,6 odsto u narednoj godini, posle snažnog rasta iz 2017. godine koji je podržala jaka kineska tražnja, saopštila je danas Svetska asocijacija za čelik
Pojas i put šansa za Evropu, Srbiju i Kinu
Srpska ekonomija
Inicijativa "Pojas i put" razvojna je šansa za Evropu, za Srbiju i za kineski narod, a Kina će u Srbiji naći najvećeg prijatelja i razumevanje za svoje inicijative i predloge, izjavio je danas predsednik Nacionalnog saveta za koordinaciju saradnje sa Ruskom Federacijom i Kinom Tomislav Nikolić