Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović izjavila je da je reforma građevinskih dozvola pokazala da Srbija može da sprovede kompleksne reforme i da u nečemu bude bolja čak i od najrazvijenijih zemalja sveta.
Mihajlović je sinoć, gostujući u emisiji “Oko” na Radio-televiziji Srbije, navela da je naša zemlja u malo kojoj oblasti među prvih deset u svetu, kao što je u prvih deset po izdavanju građevinskih dozvola, gde su iza nje mnogo razvijenije zemlje sveta, poput SAD ili Švajcarske, saopštilo je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Ona je naglasila da lista Svetske banke pokazuje šta privrednici misle o tome kako se u Srbiji posluje, koliko im je vremena potrebno da otvore firmu i dobiju sve dozvole.
To što danas imamo više investicija, znači da su uslovi poslovanja bolji. Srbija je privukla 2,56 milijardi dolara stranih investicija, više nego bilo koja druga zemlja u regionu, naglasila je Mihajlović.
Takođe, kako je dodala, poboljšanje uslova poslovanja vidljivo je i po
broju gradilišta i po tome što broj izdatih građevinskih dozvola raste iz meseca u mesec.
Prema njenim rečima, danas u Srbiji ima 20.000 gradilišta, a pre tri godine bilo ih je 500, što znači da svakog meseca imamo više dozvola ne samo u odnosu na prethodni mesec, već se obaraju rekordi u broju ikada izdatih dozvola.
Ona je napomenula da se danas građevinska dozvola u Beogradu izdaje za šest, a u čitavoj Srbiji za pet dana.
Na ovogodišnjoj "Duing biznis listi" Svetske banke je, pored građevinskih dozvola, i u drugim oblastima registrovan napredak, pri čemu će se određene reforme koje se sada sprovode i zakoni koji su pripremljeni odraziti na rangiranje naredne godine, objasnila je Mihajlović.
Pozitivne efekte, kako je naglasila, očekujemo od reforme katastra i povezivanja e-dozvola sa notarima i Poreskom upravom.
Ona je ukazala na to da moramo da radimo više u oblasti dobijanja priključka za struju, efikasnijeg sprovođenja stečaja, izvršenja ugovora, kao i u oblasti plaćanja poreza, gde se sada gubi 225 časova godišnje.
Prema njenim rečima, zajednička radna grupa Vlade za unapređenje pozicije
Srbije na pomenutoj listi već radi na ovim pitanjima, dok relevantna ministarstva i javna preduzeća imaju svoja zaduženja u sprovođenju reformi.
Naš cilj je ambiciozan – da budemo u prvih pet po izdavanju građevinskih dozvola, a među prvih 20 ili 25 po ukupnim uslovima poslovanja, zaključila je Mihajlović.