Usvajanje Zakona o dualnom obrazovanju, po oceni privrednika, izuzetno je značajno, jer će taj propis sistemski povezati potrebe privrede za obrazovnim profilima, što je dobar podsticaj kako za one koji traže posao, tako i za poslodavce.
Dualno obrazovanje, prenošenjem dela obrazovnog procesa u proizvodne pogone, gde učenici u realnim uslovima stiču praktično znanje i veštine, poslodavcima omogućava da dođu do kvalitetnih kadrova, objasnio je Živorad Jovović, generalni direktor i vlasnik užičke fabrike nameštaja Atlas, saopštila je PKS.
Ova kompanija, inicijator uvođenja dualnog obrazovanja u drvnoj industriji, od početka je uključena u izradu plana i programa za obrazovni profil Operater za izradu nameštaja. Na praksi u Atlasu je 12 učenika, a obuka se obavlja po unapred utvrđenom planu, pod kontrolom odgovornog lica iz škole i uz stalni nadzor mentora u kompaniji, rekao je Jovović.
Direktor Atlasa podseća da su zbog nedostatka kvalitetnog kadra kompanije mnogo ulagale u obuke i prekvalifikaciju, što je velika investicija, koja nije bila vidljiva, a predstavljala je značajan izdatak za kompanije.
Učenici u dualnom sistemu već tokom obuke upoznaju se sa realnim situacijama kakve ih očekuju u budućem radu, kao i sa različitim tehnologijama i organizacionim principima, što im može pomoći da shvate lične afinitete i lakše odaberu budućeg poslodavca, istakao je Jovović.
Kompanija Atlas, po rečima direktora, planira da uspostavi saradnju i sa studentima Šumarskog, Arhitektonskog i fakulteta Primenjenih umetnosti. Studenti bi konkurisali sa skicom komada nameštaja koji žele da projektuju, takmičenje ce ići po fazama, a najbolji će imati priliku da uđu u proizvodnju i učestvuju u celom procesu izrade proizvoda. Pobednički proizvod ići će na tržište i pobednik će dobijati procenat od prodaje svakog komada. Cilj akcije je da, u skladu sa dualnim školstvom, pomognemo i studentima da uče kroz praksu i da ih, osim edukacije o samom procesu, naučimo i kako da komercijalizuju proizvod što je veoma važno, zaključio je Jovović.
Kako su istakli u trgovinskom lancu Univerexport, razvoj dualnog obrazovanja jeste dobar put i odlična osnova za dalje napredovanje i rast, ne samo u domenu napretka obrazovnog sistema i primeni teorije u praksi, već i u sveukupnom rastu privrede. Zbog specifičnog modela učenja i savladavanja znanja, sistem dualnog obrazovanja pruža tržištu obučene kadrove koji imaju mogućnost da trasiraju put prema ukupnom društvenom i privrednom razvoju, istakli su u toj kompaniji.
Dualnim obrazovanjem se sa jedne strane daje mogućnost đacima da stečeno znanje pretoče u veštine, a sa druge strane kompanije koje su se priključile ovom projektu dobijaju kadrove spremne za rad odmah nakon završetka škole. Kompanija Univerexport početkom godine postala je deo velikog programa dualnog obrazovanja, gde učenici u naredne tri godine dobijaju priliku da steknu praktično znanje za profil za koji su se opredelili, ali i da radno iskustvo stiču u kompaniji sa višedecenijskim poslovanjem na tržištu Srbije. Svim polaznicima programa, a njih je 54 na stručnoj praksi u kompaniji Univerexport, obezbeđena je nadoknada, kao i mogućnost zaposlenja odmah nakon završetka prakse.
Kompanija Tiffany Production pridružila se sistemu dualnog obrazovanja u tekstilnoj industriji sa ciljem da se prevaziđe velika neusklađenost obrazovanja sa realnim potrebama privrede jer se raspored srednjih škola koje u obrazovnim profilima imaju smer tekstilni krojač, modelar kao i šivač nije se menjao godinama, istakla je Tamara Karapandžić, PR i marketing menadžer u tekstilnoj kompaniji. Vidljiv je rast proizvodnje i ekspanzija u oblasti tekstilne industrije što daje velike mogućnosti za otvaranje novih radnih mesta ukoliko imamo kvalitetne kadrove, dodala je Karapandžić.
Upravo je u tome prednost dualnog obrazovanja - kompanije dobijaju stručne kadrove koji su im potrebni, dok učenici dobijaju znanja i kompeticije, a oni najambiciozniji i priliku da nastave svoje školovanje na visokim školama.
U skladu sa dogovorom sa Mašinskom školom u Čačku, kao i ostalim kompanijama koje su učestvovale u ovom projektu, kompanija Tiffany je na praksu primila osam učenika, koji će u toku prve godine jednom nedeljno, u trajanju od šest sati, raditi sa instruktorom i sticati praktična znanja. U drugoj i trećoj godini broj dana se povećava na dva. Osim instruktora u okviru kompanije, na raspolaganje Mašinskoj školi smo stavili i jednog tekstilnog inženjera, koji pored aktivnosti u firmi, sa decom obavlja časove teorijske nastave, objasnila je Karapandžić.
Usvajanje Zakona o dualnom obrazovanju, po njenim rečima, znači prilagođavanje srednjeg stručnog obrazovanje potrebama privrede, smanjivanje stope nezaposlenosti mladih do 25 godina i jačanje konkurentnosti privrede Srbije na regionalnom i globalnom nivou. Na taj način kompanije iz svih različitih industrijskih grana dobijaju neophodne stručne kadrove koji će doprineti boljem poslovanju kompanije i boljem stanju privrede na globalnom nivou.