Državni sekretar Ministarstva kulture i informisanja Vlade Republike Srbije Aleksandar Gajović izjavio je danas da saradnja ustanova kulture, državnih, naučnoistraživačkih institucija i IT sektora predstavlja sistematski pristup digitalizaciji u Srbiji.
Gajović je, učestvujući na konferenciji "Kultura i IT sektor", istakao da međuresorna, multidisciplinarna saradnja omogućava s jedne strane kvalitetno predstavljanje naše kulturne baštine najširoj publici, a s druge vodi stvaranju velike baze podataka otvorene za javnost i naučno istraživanje, objavljeno je na sajtu Vlade Republike Srbije.
Takođe, kako je dodao, proces digitalizacije je prepoznat kao najvažniji katalizator inovacija, konkurentnosti i rasta.
On je rekao da je Sektor za razvoj digitalne infrastrukture u oblasti kulture i umetnosti Ministarstva kulture i informisanja pokrenuo niz aktivnosti u cilju sistematskog uređenja oblasti digitalizacije kulturnog nasleđa i savremenog stvaralaštva, naglasivši neophodnost izmene zakonskih akata kako bi se uredilo celo polje digitalizacije.
Gajović je podsetio na to da je Ministarstvo kulture i informisanja donelo Pravilnik o digitalizaciji bibliotečke građe i izvora – prvi pravni akt u oblasti kulture koji reguliše proces digitalizacije, i dodao da će uskoro na Vladi biti usvojene smernice za digitalizaciju kulturnog nasleđa sa svim standardima koji moraju da se ispunjavaju u tehničkom smislu.
Direktor Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu Vlade Republike Srbije Mihailo Jovanović istakao je da je digitalizacija jedan od prioriteta Vlade.
Jovanović je konstatovao da trenutno u Srbiji ima 45.000 zaposlenih u IT sektoru i da je potrebno još oko 20.000 IT stručnjaka, i dodao da je pokrenut niz mera kako bi se to ostvarilo, počev od samog sistema obrazovanja.
Informatika je obavezan nastavni predmet od petog razreda, a na fakultetima je ove godine upisano 20 odsto više studenata, ukazao je on.
U Domu Narodne skupštine danas je organizovana konferencija "Kultura i IT sektor", na kojoj je bilo reči o kulturi u digitalnom okruženju i saradnji ustanova kulture i IT sektora sa ciljem predstavljanja kulturnog nasleđa i savremenog stvaralaštva kroz savremene tehnologije.
Konferencija, koju je organizovalo Ministarstvo kulture i informisanja, okupila je predstavnike institucija kulture, privrede i nevladinog sektora.