Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić i premijer Narodne Republike Kine Li Kećijang ocenili su danas u Budimpešti da su politički odnosi dveju zemalja izvanredni i da ih karakteriše sveobuhvatno strateško partnerstvo.
Brnabić i Li su se u razgovoru fokusirali na ekonomsku saradnju Srbije i Kine, za koju su ocenili da je veoma uspešna, posebno kada je reč o saobraćajnoj infrastrukturi i energetic, saopštila je Kancelarija za saradnju sa medijima Vlade Srbije.
Premijerka je podvukla da je naša zemlja veoma ponosna na trilateralni projekat modernizacije železničke pruge Beograd – Budimpešta, koji je za nas najvažniji infrastrukturni projekat, istakavši da se to vidi kao početak kompletiranja celokupne železničke mreže Srbije.
Premijeri Srbije i Kine konstatovali su i da veliki značaj imaju sporazumi koje su predstavnici dveju zemalja potpisali tokom juče održanog Samita Kine i zemalja centralne i istočne Evrope u Budimpešti.
Članstvo u Evropskoj uniji ključni je spoljnopolitički cilj Srbije, koja je u potpunosti opredeljena za nastavak i produbljivanje saradnje sa Kinom u svim oblastima, podsetila je Brnabić.
Nedvosmislena podrška Kine po pitanju Kosova i Metohije, a posebno sprečavanju takozvanog Kosova da postane član UNESKO, potvrda su tradicionalnog prijateljstva dve zemlje i dva naroda, navela je ona i dodala da Srbija dosledno podržava politiku „jedne Kine“.
Brnabić i Li razgovarali su i o nastavku direktnih kineskih ulaganja u Srbiju i rasta izvoza srpskih proizvoda u tu zemlju.
Predsednica Vlade je podsetila na to da je nedavno položen kamen temeljac za izgradnju novog bloka TE Kostolac B3, kao najveće investicije u domaćem energetskom sektoru u poslednje tri decenije, a da ukupna vrednost zajedničkih projekata Srbije i Kine u ovom trenutku iznosi približno šest milijardi dolara.
Pored energetike i infrastrukture, Srbija i Kina razvijaju saradnju i u mnogim drugim oblastima, ukazala je ona i istakla značaj projekta industrijskog parka Borča, kao jednog od glavnih prioriteta Srbije u kojem se očekuju velika kineska ulaganja, kao i saradnje u oblasti poljoprivrede, zdravstva, kulture, nauke, obrazovanja, turizma, sporta i drugim oblastima.
Posebno nas raduje to što će uskoro u Pekingu biti potpisan ugovor o otvaranju Srpskog kulturnog centra u Umetničkom distriktu 798, kao i što skorije otvaranje Kineskog kulturnog centra u Beogradu, naglasila je Brnabić.
Ona je poručila premijeru Kine da će Srbija, kroz mehanizam saradnje „16+1“ i inicijativu predsednika Si Đinpinga „Pojas i put“, kao i snažnom podrškom NR Kini na bilateralnom i multilateralnom planu, nastaviti kontinuitet politike prijateljstva i pune saradnje.