Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović izjavila je danas da će budžet Ministarstva za 2018. godinu u iznosu od blizu 80 milijardi dinara doneti izgradnju novih puteva i pruga.
Mihajlović je, gostujući u Jutarnjem dnevniku Radio-televizije Srbije, ukazala na to da će ministarstvo na čijem je čelu dobiti pet milijardi dinara više nego prošle godine i da će izgradnja novih saobraćajnica omogućiti da Srbija bude još bolje povezana i da ostvari veći privredni rast, prenelo je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Finansiraće se najznačajniji infrastrukturni projekti – završetak Koridora 10, početak radova na auto-putu Preljina-Požega i Niš-Pločnik, kao i izgradnja deonice Beograd-Stara Pazova na brzoj pruzi Beograd-Budimpešta, istakla je ona, dodavši da upravo zahvaljujući investicijama, danas ima 15 miliona vozila više na auto-putevima u Srbiji.
Potpredsednik Vlade je navela da je ceo budžet stabilan i razvojni, potpuno različit u odnosu na one od pre dve ili tri godine, kada je država morala da štedi jer je plaćala visoke kamate za kredite koje su neke druge vlade uzimale.
Pre tri godine nismo mogli ni da zamislimo da bi država mogla da učestvuje u projektu izgradnje dva miliona kvadrata stanova za vojnike, policajce, mlade naučnike i mlade bračne parove, ali danas to možemo, jer imamo stabilan budžet, istakla je Mihajlović.
Prema njenim rečima, infrastrukturni projekti biće tema i predstojeće posete članova Predsedništva Bosne i Hercegovine našoj zemlji.
Srbija nije kasnila u izgradnji mosta Ljubovija-Bratunac nijedan jedini dan, i očekujem da sa drugom stranom postignemo dogovor o terminu početka rada graničnog prelaza. Takođe, auto-put Preljina-Požega je deo budućeg auto-puta Beograd-Sarajevo, čija trasa kroz Srbiju je već poznata, a očekujemo da se i unutar BiH dogovore oko buduće rute, objasnila je ona.
Govoreći o planovima države za podršku povećanju nataliteta, Mihajlović je napomenula da te aktivnosti imaju dugoročan karakter i da su podsticajne mere predložene kroz dva zakona, Zakon o finansijskoj podršci porodici koji je Vlada Srbije usvojila, i Građanski zakonik, koji je još u fazi javne rasprave.
Pitanje društvene brige o deci nije pitanje jednog ministarstva, već čitavog društva, i dobro je da se o tome razgovara kako bismo imali što širi društveni konsenzus, naglasila je potpredsednik Vlade.