Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić sastala se u Sofiji sa izvršnim direktorom Svetske banke Kristalinom Georgijevom uoči međunarodne konferencije „Jače regionalne integracije na Balkanu“, koja se održava u glavnom gradu Bugarske.
Brnabić i Georgijeva su tokom jučerašnjeg razgovora postigle saglasnost o tome da je Srbija u proteklih nekoliko godina, zahvaljujući sveobuhvatnim ekonomskim reformama koje se dosledno primenjuju, postigla makroekonomsku stabilnost i finansijsku konsolidaciju.
Ovi rezultati verifikovani su napretkom na ”Duing biznis listi” Svetske banke, gde je od 190 zemalja Srbija rangirana na 43. mestu, zbog čega je ta institucija Srbiju proglasila za lidera u sprovedenim reformama u Jugoistočnoj Evropi.
Na sastanku je bilo reči prevashodno o projektima Svetske banke u Srbiji koji se odnose na oblast infrastrukture, energetike, zdravstva, obrazovanja, reforme javne uprave, razvoja finansijskog sektora i sektora malih i srednjih preduzeća.
Brnabić je predstavila Georgijevoj dokle se stiglo sa aktivnostima u implementaciji programa Svetske banke „Strateški okvir za partnerstvo za period 2016-2020.“, u čijem je fokusu, pored ostalog, fiskalna održivost, finansijska i makroekonomska stabilnost i jačanje institucionalnih kapaciteta.
Brnabić i Georgijeva razgovarale su i o saradnji u regionu Zapadnog Balkana, pri čemu je premijerka istakla da je ta saradnja jedan od osnovnih prioriteta Vlade Srbije, saopštila je Kancelarija za saradnju sa medijima Vlade Srbije.
Ona je dodala da je Srbija posvećena njenom jačanju, jer će izgradnja zajedničkog ekonomskog područja u regionu Zapadnog Balkana povećati privredni rast, smanjiti nezaposlenost i poboljšati životni standard svih građana regiona.
Premijerka je, kada je reč o saradnji Srbije i Bugarske, istakla da je izgradnja gasovoda između dve zemlje jedan od prioritetnih projekata na planu energetike, čijom se realizacijom obezbeđuje diversifikacija pravaca i izvora snabdevanja.
Ona je objasnila da će time biti unapređena sigurnost snabdevanja kako Srbije, tako i Bugarske i regiona u celini.
Srbija, kako je naglasila, pridaje veliki značaj unapređenju saradnje sa Bugarskom u razvoju putne i železničke infrastrukture, posebno izgradnji auto-puta od Niša do Sofije, kao delu Koridora 10, i rekonstrukciji i modernizaciji pruge Niš–Dimitrovgrad.