Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić i predsednica Švajcarske Konfederacije Doris Lojtard ocenile su danas, tokom razgovora u Cirihu, da su politički odnosi dveju zemalja dobri i u usponu, i da je potrebno dalje unaprediti ekonomsku saradnju.
Brnabić je u razgovoru sa Lojtard, koja je ujedno i ministarka za životnu sredinu, saobraćaj, energetiku i komunikacije i potpredsednica Saveznog veća, istakla da je Švajcarska sa više od 800 miliona evra investicija, kao i zbog otvaranja više od 8.000 radnih mesta, jedan od značajnijih investitora u srpsku privredu, saopštila je Kancelarija za saradnju sa medijima Vlade Srbije.
Ona je ukazala na to da je nakon stabilizacije ekonomije i javnih finansija, cilj Vlade Srbije da naš dalji ekonomski rast bude baziran na inovacijama, u čemu nam mogu pomoći iskustva švajcarskih kompanija i organizacija koje predstavljaju svetske lidere u svojim oblastima.
Ona je posebno izdvojila iskustva i primere dobre prakse u oblastima informacionih tehnologija, digitalizacije i inovacija u privredi.
Švajcarska je, kako je istakla, najznačajniji spoljnotrgovinski partner Srbije u okviru EFTA (Evropsko udruženje slobodne trgovine), a važnu ulogu u unapređenju ekonomske saradnje ima Mešoviti komitet za ekonomsku saradnju, osnovan 2001. godine, kao i Mešovita privredna komora.
Na sastanku je bilo reči o daljoj saradnji u oblasti obrazovanja i sistema dualnog obrazovanja, pri čemu je Brnabić naglasila da je Švajcarska, pored Nemačke i Austrije, najvažniji partner u uvođenju sistema dualnog obrazovanja i u povezivanju i približavanju obrazovnog sistema potrebama privrede.
Ona je navela da je osnovni cilj dualnog modela obrazovanja smanjenje nezaposlenosti mladih i bolja povezanost privrede i obrazovnog sistema, a zbog toga su švajcarska iskustva i ekspertska pomoć u restrukturiranju obrazovnog sistema izuzetno važni za Srbiju.
Brnabić je izrazila zahvalnost Švajcarskoj na podršci u procesu evropskih integracija Srbije, kao i pomoći koju švajcarska organizacija SDC pruža Srbiji u uspostavljanju ravnomernijeg regionalnog razvoja i jačanju lokalnih samouprava.
Švajcarska je, takođe, i među najznačajnijim zemljama po visini donatorske i humanitarne pomoći, sa doniranih više od 300 miliona švajcarskih franaka od 1991. godine, u oblastima energetike, obrazovanja, lokalne samouprave, kao i upravljanja, građanskih inicijativa i inkluziji.
Švajcarska organizacija "Digital Switzerland" podržla je osnivanje Inicijative "Digitalna Srbija" u maju ove godine, što dodatno povezuje dve zemlje.
Inicijativa "Digitalna Srbija" ima za cilj kreiranje eko sistema za ubrzanu digitalizciju srpske privrede i modernizaciju čitavog našeg društva.
Digitalizacija je strateški cilj Vlade Srbije, a saradnja ove dve organizacije pomoći će da celokupno društvo krene u susret promenama koje nosi digitalizacija i savremeni način rada i razmišljanja.