Srbija je na čelu zemalja koje nisu članice Evropske unije i bolja je za investitore od Crne Gore, Makedonije i Bosne i Hercegovine, a lošija u odnosu na susedne države koje su članice EU, pokazalo je istraživanje Američke privredne komore u Srbiji (AmCham) o poslovnom okruženju u Srbiji.
Najbolje su, kao i prošle godine, ocenjeni smanjenje deficita budžeta, manje administracije za pribavljanje građevinskih dozvola i reforma radnog zakonodavstva, ali im je ove godine dodat i početak reforme e-Uprave.
Tri najuspešnije reforme u ovoj godini su smanjenje budžetskog deficita, efikasnost izdavanja građevinskih dozvola i reforma eUprave, a najlošije su reforme javnih preduzeća, parafiskala, javnih nabavki, zdravstva i obrazovanja, zaključak je istraživanja Američke privredne komore u Srbiji (AmCham).
Zadovoljstvo investitora poslovnom klimom u Srbiji je značajno bolje od prošlogodišnjeg, budući da 68 odsto ispitanika klimu ocenjuje kao umerenu, što je poboljšanje u odnosu na prošlogodišnjih 46 procenata, navodi se u istraživanju o poslovnoj klimi u Srbiji.
Američka privredna komora u Srbiji (AmCham) predstavila je rezultate istraživanja Peto prolazno vreme – Petom brzinom u reforme. Istraživanje se sprovodi među AmCham članicama, a ove godine su po prvi put obuhvaćena i mikro, mala i startup preduzeća. Predvidivost izmena i primene propisa, posebno poreskih, i nelojalna konkurencija sive zone najveći su izazov za poslovanje u Srbiji, a unapređenje efikasnosti pravosuđa i smanjenje korupcije najvažniji su preduslovi za nove investicije – zaključak je istraživanja.
Predsednik Upravnog odbora AmCham-a Zoran Petrović istakao je da na skali od 1 do 5, AmCham ove godine poslovnom okruženju daju stabilnu trojku, što je bolje nego lane, ali su i očekivanja velika.
„Bolja poslovna klima zajednički je cilj Vlade i privrede. Svi zajedno moramo da pređemo u petu brzinu, i izazovima moramo pristupiti sistemski – javne rasprave o izmenama propisa koji utiču na privredu, suzbijanje sive ekonomije i razvoj e-uprave i e-poslovanja osnov su za dalji napredak“, izjavio je predsednik UO AmCham-a Zoran Petrović.
Kao preduslovi za rast poslovanja i zapošljavanja u sledećoj godini i AmCham članice i mikro, mala preduzeća i startupovi izdvajaju i smanjenje birokratije kod uvoznih i izvoznih procedura, smanjenje administrativnih opterećenja u oblasti rada i podsticanje reformi obrazovanja i zdravstva.
Amalija Pavić, zamenik izvšnog direktora AmCham Srbija, je predstavjajući ključlne nalaze godišnjeg istraživanja, između ostalog, naglasila da je predvidivost promene propisa najveći izazov za AmCham članove,ali i da je to jedan od prvoih pet faktora bitnih za donošenje odluka o novim investicijama.
Nakon predstavljanja rezultata istraživanja, na panel diskusiji su se kao najznačajnije teme izdvojile predvidivost izmena poreskih zakona, reforma katastra, efikasnost pravosuđa, korpucija u javnim nabavkama, ali i procesuiranje slučajeva sive ekonomije i nelegalna trgovina na internetu. Pored Zorana Petrovića, predsednika Upravnog odbora AmCham-a i prve potpredsednice Vlade i ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorane Mihajlović, na panelu je učestvovala i ministarka pravde Nela Kuburović, kao i državni sekretar ministarstva državne uprave i lokalne samouprave Ivan Bošnjak.
Inače, Amcham zajednica u Srbiji, prema podacima iz 2016., okuplja 200 američkih, međunarodnih i domaćih kompanaija sa 100.000 zaposlenih građana Srbije i 125.000 indirektno zaposlenih. Ostvarene investicije članica Amham-a iznose 14 milijadi evra, a njihov godišnjji prihod je 9,2 milijarde. Kroz akcije su u budžet Srbije uplatile 1,5 milijarde evra, a kroz PDV 2,2 milijarde.