Dosadašnji koncept privlačenja velikih inostranih kompanija u Srbiju, doprineo je, ocenjuje Čadež za Tanjug, zapošljavanju velikog broja radnika i smanjenju nezaposlenosti. Samo 2017. godine, kaže, u fabrikama stranih investitora otvoreno je više od 10. 000 radnih mesta.
U narednim godinama polako će se menjati fokus, objašnjava Čadež, tako što će vlada „ciljati“ investitore koji donose savremene tehnologije, doprinose podizanju tehnološkog nivoa srpske privrede, omogućavaju našim firmama da se integrišu u njihove dobavljačke lance i koje će, kaže, angažovati visokoobrazovane radnike sa znatno većim zaradama, preneto je na sajtu PKS.
„Strateška odluka vlade je da se u privlačenju stranih ulaganja polako preusmeri na takve kompanije, da se sagleda i kakvu tehnologiju donose i koliko će to uticati na domaću privredu“, kaže Čadež.
Stav i premijerke i ministara je, ističe, da se ne podstiče samo otvaranje novih radnih mesta, već i investicije kompanija koje donose savremene tehnologije, kao i da se, osim stranih, stimulišu i domaća ulaganja.
Istina je da se u javnosti često čuje, objašnjava Čadež, da se daju velike subvencije po radnom mestu investitorima iz radno intenzivnih industrija, u kojima se ljudi zapošljavaju na jednostavnijim i samim tim manje plaćenim poslovima.
„To jeste bio slučaj u prethodnom periodu, kada nam je bilo važno da se smanji nezaposlenost, što je i postignuto. Takve investicije i dalje će se podsticati, ali pre svega u manje razvijenim krajevima u kojima je nezaposlenost najveća. Međutim, dobro je, da je među kompanijama koje sada dolaze i sa kojima se pregovara, sve više onih koje srpskoj privredi donose savremene tehnološke procese“, kaže Čadež.
Kao primer navodi „Cumtobel“, koji u Nišu, kaže, gradi fabriku najsavremenije rasvete, a u tom gradu će imati i istraživačko i razvojno odeljenje, koje će, napominje, sarađivati sa niškim univerzitetom.
Analize Svetske banke, zaključuje Čadež, potvrđuju da nema razloga za negativan stav prema politici subvencionisanja, jer, prema njegovim rečima, dokazuju da se svaka subvenicija, odnosno investicija države u nove investicije, vrati u državni budžet u roku od 18 do 22 meseca.