Na skupu organizovanom na osnovu inicijative Svetske akademije umetnosti i nauke namenjenom intenziviranju saradnje u nauci i tehonoligiji u regionu jugoistočne Evrope razgovarano o završetku izgradnje Akceleratorske instalacije TESLA u Vinči.
Primenom modela Evropske organizacije za nuklearna istraživanja CERN treba da se inicira pokretanje „Novog projekta TESLA: nauka, tehnologija i medicina za održivi razvoj jugoistočne Evrope“, kojim treba da se osigura završavanje izgradnje velikog korisničkog postrojenja u Institutu „Vinča“ u Beogradu – Akceleratorske instalacije TESLA. Uspešnom realizacijom ovog projekta bio bi dat veliki doprinos istinskoj i trajnoj integraciji srpske nauke u evropsku i svetsku nauku, rečeno je na skupu.
Otvarajući skup, Miroslav Lutovac, direktor Sektora industrije PKS, istakao je značaj srpske saradnje sa CERN-om koja traje još od 2012. godine. U želji da poboljša tu kooperaciju, PKS je maja 2017. godine oformila Grupu za akceleratorske tehnologije, a na osnovu inicijative Instituta za nuklearne nauke u Vinči.
„Osnovanje Grupe došlo je u želji da se posveti posebna pažnja mogućnostima da se od CERN-a steknu visokotehnološki poslovi koji bi doprineli tehnološkom razvoju Srbije. Sa te strane uočena je raznovrsnost i visok nivo znanja koje imaju srpske kompanije koje se nalaze u sastavu Grupe. Trenutno je tu 23 kompanije čiji je cilj da razvijaju i primene akceleratorske tehnologije. Naše mišljenje je da će završetak izgradnje TESLA instalacije kroz Novi TESLA projekat, dovesti plodni nastavak razvoja i primene akceleratorskih tehnologija u Srbiji, kao u Vinči tako i u drugim kompanijama u sastavu Grupe. To će biti čista šansa za te kompanije da direktno uđu na evropska i svetska tržišta. Zbog svega toga, PKS snažno podržava Institut u Vinči da završi gradnju TESLE“, rekao je Lutovac.
Na skupu su imali zapažena izlaganja brojni učesnici iz regionalne naučne zajednice. Ivo Šlaus, počasni predsednik Svetske akademije umetnosti i nauke, govorio je o važnosti međunarodne naučne saradnje, osvrćući se na najpoznatije primere te saradnje koji su ostvareni na jugoslovenskom prostoru tokom proteklih decenija, dok je Nebojša Nešković iz Instituta za nuklerane nauke Vinča dao više detalja o samom projektu TESLA, saopštila je PKS.
Pored predstavnika naučne zajednice iz Srbije, Rumunije, Makedonije, Slovačke i Italije, na skupu je posebno predstavljeno funkcionisanje Grupe za akceleratorske tehnologije koje je dala Ana Raičević, sekretarka Udruženja za metalnu, elektro industriju, rudnike i metalurgiju PKS u čijem sastavu se nalazi i Grupa za akceleratorske tehnologije.