Nacrtom zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara predviđeno je ukupno 57 vrsta naknada, šest manje nego ranije, koje su svrstane u 14 grupa i detaljno obrazloženi u 17 Priloga Nacrta zakona, istaknuto je u PKS na javnoj raspravi o tom propisu, saopštila je PKS.
„Izrada Nacrta zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara bila je neophodna kako bismo razdvojili administrativne takse i naknade, a Ministarstvo finansija se potrudilo da sve bude jasno i transparentno i da elektronskim registrom uvedemo red”, rekao je ministar Finansija Dušan Vujović.
Cilj Ministarstva finansija je, kako je naglasio, da imamo savremen zakon, usklađen s kriterijumima EU, koji se neće duplirati sa postojećim poreskim instrumentima.
„Nije ideja da on bude pridodat na nešto što imamo, nije ideja da se urušava osnova budžetskih prihoda, već da se tačno zna koji su resursi koji se koriste i da se obezbedi njihova održivost na dugi rok”, dodao je Vujović.
Ukupan iznos naknada koji se plaćaju trenutno po pozitivnim propisima u Srbiji, iznosi oko 65 milijardi dinara, odnosno oko 1,5 posto BDP-a, što, kako navodi, nisu velika sredstvaU procesu pripreme ovog zakona je, na nivou vrsta naknada, brisano šest naknada, jer se sažimaju sa nekim drugim ili je procenjeno da nisu neophodne, objasnio je ministar.
Direktor Sektora industrije PKS Miroslav Lutovac je izjavio da se većina privrednika, kada je reč o ovom pitanju, okrenula opštem dobru a ne pojedinačnim interesima, i da je pitanje resursa jedno od najvažnijih tema u našoj zemlji.
Govoreći o aktivnostima Komore, Lutovac je rekao da je PKS inicirala formiranje 14 radnih grupa sa državnim institucijama s ciljem da se uspostavi saradnja po aktuelnim pitanjima od interesa za poslovanje članiica PKS, ali i da se predstavnicima privrede uključe u radne grupe za izradu zakona i unapredi domaći privredni sistem. Značajan doprinos unapređenju privrednog ambijenta u Srbiji daju i Kvartalne analize primene propisa od značaja za privredu PKS.
„Nadam se da ćemo ovim procesom i današnjim dijalogom između predstavnika MF i ostalih učesnika radne grupe za izradu Nacrta zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara, svi zajedno dati doprinos da ovaj zakon nakon usvajanja, bude bolji i u praksi primenljiviji”, izjavio je Lutovac.
Vujović je poručio da je Ministarstvo finansija spremno na sve predloge privrednika kako bi se oni preveli u konkretne izmene. Istaknuto je da će svi komentari privrede, članica PKS u toku javne rasprave biti uzeti u razmatranje od strane članova radne grupe za izradu Nacrta zakona. Ministar je pozvao članice PKS da dostave konkretne predloge, sa akcentom na one predloge koje po mišljenju članica PKS u Nacrtu zakona imaju negativnu konotaciju na kokurentnost domaće privrede i nisu u skladu sa uporednom praksom regiona i EU.
Nacrt zakona sačinjen je u okviru rada Radne grupe u čijem sastavu su, pored predstavnika Ministarstva finansija, bili i predstavnici drugih ministarstava, zaduženih za pitanja energetike, rudarstva, poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, kao i životne sredine, saobraćaja, turizma i telekomunikacija. Privrednici koji su učestvovali u diskusiji u PKS izneli su svoje predloge za unapređenje budućeg zakona koji bi trebalo da počne da se primenjuje od 1. januara 2019. Okruglom stolu je prisustvovalo preko 100 predstavnika privrednih društava, članica PKS.
Svi učesnici Okruglog stola, članovi PKS, pozvani su da svoje predloge za unapređenje Nacrta zakona, dostave Privrednoj komori Srbije, koja će objedinjene komentare uputiti Ministarstvu finansija, u toku trajanja javne rasprave.