Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić govorila je u Londonu, u okviru Investicionog samita Zapadnog Balkana koji organizuje Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), na panelu o povezivanju u regionu, kao i o digitalnoj agendi za region Zapadnog Balkana.
Brnabić je tom prilikom istakla da je unapređenje regionalne političke i ekonomske saradnje jedan od prioriteta Srbije, saopštila je Kancelarija za saradnju sa medijima Vlade Srbije.
Ona je ukazala na značaj usvajanja višegodišnjeg Akcionog plana za Regionalni ekonomski prostor Zapadnog Balkana, koji je usvojen na Samitu u Trstu, a koji, pored trgovine, investicija i mobilnosti, obuhvata i digitalno povezivanje.
Za Vladu Srbije, digitalizacija je jedan od ključnih prioriteta, ona je motor inovacija, konkurentnosti i ekonomskog razvoja, poručila je premijerka.
Upravo zato, razvoj elektronskih komunikacija je isto tako važan kao i građenje putne i železničke infrastrukture, naglasila je Brnabić i ocenila da je digitalna revolucija ključna razvojna šansa za region, koja će unaprediti standarde i kvalitet života svih građana Zapadnog Balkana.
Predsednica Vlade je, govoreći o važnosti digitalizacije u javnoj upravi, ocenila da je upravo oblast eUprave prostor za unapređenje saradnje na Zapadnom Balkanu.
Cilj uvođenja i razvoja eUprave jeste da ona bude servis građanima i privredi, naglasila je ona i podvukla da je Srbija napravila značajne rezultate u implementaciji eUprave, a u narednom periodu cilj je što bolje povezivanje eUprava u regionu.
Vlada Srbije je, kako je navela, prepoznala značaj novih tehnologija za razvoj poslovanja i preduzetništva, uz napomenu da se IT sektor u Srbiji razvija velikom brzinom i da je naš izvoz u ovoj oblasti dostigao milijardu evra godišnje.
Među prioritetima, Brnabić je izdvojila povećanje korišćenja informacionih i komunikacionih tehnologija, kao i digitalizaciju svih faza proizvodnje.
Prema njenim rečima, najznačajniji rezultati digitalizacije u oblasti poslovanja, koji su važni privrednicima i investitorima, su ukidanje pečata u platnom prometu, ukidanje papirnih faktura, elektronska registracija preduzeća, elektronske poreske prijave, kao i poreske olakšice za start-ap preduzeća.
Premijerka je istakla da su digitalizacija i obrazovanje dva ključna stuba za razvoj i napredak našeg društva i celog regiona.
U okviru reforme obrazovnog sistema, Vlada je posebno posvećena razvoju obrazovanja za IT. Pored uvođenja Informatike kao obaveznog predmeta u petom razredu osnovne škole, povećanja upisnih kvota na tehničkim fakultetima i programa prekvalifikacija za juniore programere, planira se i digitalizacija obrazovanih sadržaja u školama, najavila je ona.
Takođe, kako je dodala, u planu je otvaranje još sedam novih naučno-tehnoloških parkova u celoj zemlji, pored onih u Beogradu i Nišu, kao mesta koja na najbolji način spajaju digitalizaciju, obrazovanje, kreativnost i inovacije.
Ona je poručila da je Srbija ponosna na svoje talente i domaće kompanije i institucije koji su postali svetski lideri u oblasti tehnologija i inovacija – Nordeus, BioSens, Seven Bridžis Genomiks.
Ovo su samo neki od primera koji na najbolji način pokazuju zašto je važno moderno obrazovanje, ohrabrivanje inovacija i jačanje eko sistema za razvoj preduzetništva i start ap kompanija, koje će kreirati novu vrednost zasnovanu na znanju, zaključila je Brnabić u obraćanju.