Ministar privrede u Vladi Republike Srbije Goran Knežević poručio je danas da je sektor mikro, malih i srednjih preduzeća kičma privrede i generator rasta i novih poslova, zbog čega je strateški prioritet Vlade i Ministarstva privrede sveobuhvatna podrška tom sektoru.
Knežević je u autorskom tekstu za današnje izdanje dnevnog lista "Blic" istakao da od ideja preduzetnika, njihovog truda i preduzimljivosti zavisi i brzina rasta i razvoja Srbije.
Ministar je rekao da preduzetnici koji ulažu u svoj biznis donose i nove tehnologije, što dalje čini srpske proizvode atraktivnim i za izvoz, dodavši da su u današnje vreme najuspešnije one zemlje u kojima se posao stvara, gde postoji preduzetnička ideja i okruženje koje podstiče njihov razvoj.
U resoru koji vodim, već nekoliko godina unazad prešli smo sa reči na dela i podržavamo privredu na više paralelnih koloseka, poručio je on i ukazao na to da privreda danas ima ono bez čega ne može da raste ni u jednoj zemlji – političku stabilnost.
Knežević je naveo da, uz takvu osnovu, može da se računa i na to da su sve vlade od 2013. godine u praksi pokazale da su reformske i da im je unapređenje poslovnog ambijenta visoko u agendi prioriteta.
Država, kako je naveo, daje i podsticaje u novcu, bespovratna sredstva, jeftine kredite, a i ono što je nekima možda značajnije od novca – besplatne obuke i mentoring.
On je napomenuo da je samo Ministarstvo privrede nastavilo tradiciju i raspisalo prve programe za 2018. godinu u okviru kojih je, u prvom talasu, obezbedilo 750 miliona dinara bespovratno.
U prethodnim godinama, osluškivali smo potrebe privrede, i zato su ovogodišnji programi još bolji od prethodnih, jer smo kroz njih nastojali da na najbolji način odgovorimo na te potrebe, rekao je Knežević i dodao da je za program koji podržava razvojne projekte kompanija obezbeđeno 500 miliona dinara bespovratno.
Ministar je istakao da je ključno da se podrže oni koji su hrabri i ne traže posao u javnom sektoru, već sami sebi stvaraju poslove.
Za početnike u biznisu se u praksi, nažalost, pokazalo da jako teško dolaze do izvora finansiranja. Mi to želimo da promenimo, naglasio je on, podsetivši i na to da su se već sprovodili uspešni programi namenjeni ovoj kategoriji, što se sada nastavlja, pri čemu je ove godine za njih obezbeđeno 250 miliona dinara bespovratno.
Paralelno je, kako je naveo, i u 2018. godini ponovo otvorena mogućnost učestvovanja u besplatnim obukama, savetovanju i mentoringu u 16 akreditovanih agencija širom Srbije.
Knežević je dodao da će Ministarstvo privrede sufinansirati i nabavku nove opreme, a za to je već obezbeđeno približno 560 miliona dinara koje privrednici takođe ne moraju da vrate.
Prvi korak je da se odaberu partnerske banke i lizing kuće sa najpovoljnijim kamatnim stopama, ukazao je on.
Ministar je objasnio da je ideja da nastavimo da afirmišemo preduzetnički duh u Srbiji, jer su efekti kroz ovakve poslove i programe najveći na privredni rast, budžet i uspešnu ekonomiju države.
To se pokazalo u 2016. godini, koja je proglašena Godinom preduzetništva, a rezultat je bio novih 17.000 preduzeća, novih 30.000 radnih mesta i 70 odsto veća ostvarena neto dobit, podsetio je Knežević.
Očekujem da će, kada se sabere rezultat u 2017. godini, u kojoj je za mala i srednja preduzeća opredeljeno 18,2 milijarde dinara, od čega 7,6 milijardi bespovratnog novca i više od pola milijarde evra za povoljne kredite, rezultat biti jednako dobar. Svoj posao smo ozbiljno shvatili i nastavljamo, zaključio je on.