Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar odbrane Miloš Vučević prisustvovao je ceremoniji spajanja koloseka na deonici Novi Sad–Subotica u Bačkoj Topoli, poručivši da će se do kraja ove godine od Beograda do Subotice ovom prugom putovati za 80 minuta.
Ceremoniji su prisustvovali su ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, ambasador Narodne Republike Kine u Srbiji Li Ming, gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić, predsednik opštine Bačka Topola Adrian Satmari, menadžerka Grada Subotice Zagorka Panić i predstavnici kineske ambasade i kompanije China State Railway Group CO.
Vučević je istakao da je današnje spajanje novog koloseka na deonici Novi Sad–Subotica dokaz čeličnog prijateljstva između NR Kine i Srbije.
Ovo je nešto što u praksi pokazuje šta znači dogovor rukovodstva dveju država, šta znači volja da se oni možda i najdalji snovi, gotovo neostvarivi, dosanjaju i ostvare, rekao je on i dodao da je ponosan na Srbiju koja ima snage da zajedno sa kineskim partnerima na ovom projektu svaki dan angažuje preko 2.000 ljudi.
Prema njegovim rečima ovakav projekat je skok u budućnost.
To je modernizacija Srbije, bez odricanja od naše tradicije i istorije, našeg nacionalnog, kulturnog identiteta. Samo sa spajanjem tradicionalnih vrednosti i u procesu modernizacije Srbija može da uspe, poručio je Vučević.
On je ukazao na to da se povezujemo sa našim iskrenim prijateljima iz Mađarske koja hrabro zastupa i brani srpske interese na putu evropskih integracija, ali i međunarodni javni poredak i mirnu koegzistenciju svih država i veru u suverenitet jednakih.
Vesić je najavio da će ova pruga biti završena godinu dana pre roka i da njena izgradnja znači da će naša zemlja biti bolje saobraćajno povezana i postati kičma na Koridoru deset koji postaje koridor na kome će se voziti brzi vozovi.
Kada bude završena brza pruga do Budimpešte i kada do kraja godine počnemo da radimo novih 230 kilometara brze pruge od Beograda do Niša, krenućemo da razvijamo brzu prugu prema Skoplju, a zatim Solunu, pa ćemo u narednim godinama imati više od 1.500 kilometara brze pruge između Atine i Budimpešte. To će obezbediti budućnost za Zapadni Balkan i Srbiju staviti na centralno mesto razvoja – naglasio je Vesić.
Li Ming je iskazao zahvalnost Vladi Srbije na velikoj brizi i datoj podršci izgradnji pruge Beograd-Budimpešta dodajući da, pod strateškim vođstvom šefova dveju država, bilateralni odnosi Kine i Srbije nastavljaju da se produbljuju, a da je ekonomska i trgovinska saradnja snažna.
Pruga za velike brzine od Beograda do Budimpešte predstavlja jedan od najvažnijih projekata u našoj zemlji. Srpska deonica pruge duga je 183,1 km i na njoj je izgrađeno 58 novih mostova, 45 propusta, a rekonstruisan je jedan vijadukt.
Pruga će biti elektrificirana i opremljena savremenim signalno-sigurnosnim uređajima. Očekuje se da će se, kada radovi na mađarskoj strani budu završeni, od Beograda do Budimpešte vozom stizati za manje od tri sata.