Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović razgovarala je danas sa ambasadorom NR Kine u Srbiji Li Mančangom i predsednikom kompanije „Čajna komjunikejšn konstrakšn kompani“ (CRBC) Du Feijem.
Mihajlović je na sastanku, na kojem je bilo reči o realizaciji trenutnih projekata koje kineska kompanija izvodi u Srbiji, ali i o novim infrastrukturnim projektima, naglasila da CRBC sve što radi u Srbiji obavlja po ugovoru i kvalitetu, poštujući rokove i standarde.
Sve što radimo, radimo zajedno i u partnerstvu, kao što to čine i predsednici Srbije i Kine Aleksandar Vučić i Si Đinping. Srbija i Kina imaju odličnu političku i ekonomsku saradnju i zadovoljstvo mi je što možemo da razgovaramo i o saradnji na novim projektima koje Srbija planira, istakla je ona.
Prema njenim rečima, ove godine će početi gradnja auto-puta od Preljine do Požege na Koridoru 11, dužine 30,96 kilometara.
Vlada Srbije je spremna da potpiše Memorandum o razumevanju sa kineskom kompanijom o gradnji auto-puta od Požege do granice sa Crnom Gorom jer ova kompanija već u Crnoj Gori gradi auto-put do granice sa Srbijom, navela je Mihajlović.
Ambasador Li je istakao da je Kina vrlo zadovoljna saradnjom koju ima sa Vladom Srbije, kao i saradnjom koju kineske kompanije ostvaruju sa Ministarstvom građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Predsednik CRBC Du Fei izrazio je zahvalnost Mihajlović na dosadašnjoj saradnji, i istakao da radovi na deonici Surčin–Obrenovac dobro napreduju, u skladu sa rokovima i standardima kvaliteta i zaštite životne sredine.
On je izrazio spremnost da CRBC učestvuje i u novim projektima u Srbiji.
Sa posebnom pažnjom, kako je naveo, očekujemo potpisivanje Memoranduma o razumevanju za izgradnju deonice Koridora 11 od Požege do Boljara, s obzirom na to da smo se i s crnogorskim zvaničnicima dogovorili da učestvujemo u izgradnji auto-puta ka Srbiji, u dužini od 78 kilometara.
Mihajlović je ovom prilikom poklonila predsedniku CRBC tkani ćilim, ručni rad koji prezentuje srpsku kulturnu baštinu, a izradile su ga žene sa sela u okviru zajedničke inicijative Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, NALED-a i Etno-mreže „Uposlimo 1.000 žena u ruralnim područjima“, navodi se u saopštenju Kabineta potpredsednika Vlade i ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.