Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić razgovarala je danas sa predstavnicima CERN-a, koji su u višednevnoj poseti Srbiji kako bi ustanovili da li naša zemlja ispunjava uslove za punopravno članstvo u ovoj organizaciji.
Brnabić je istakla da je Srbija poslednjih godina naporno radila na sprovođenju ekonomskih reformi, fiskalnoj stabilizaciji i održavanju ekonomske stabilnosti, dodajući da će u narednom periodu fokus Vlade biti na reformi obrazovanja, ulaganjima u nauku i naučne projekte, kao i na digitalizaciji i inovacijama kako bi se značajno unapredila konkurentnost srpske privrede, saopštila je Kancelarija za saradnju sa medijima Vlade Srbije.
Prema njenim rečima, Srbija je spremna za punopravno članstvo u CERN-u, što pokazuju ne samo uspesi naših fakulteta i instituta koji su i danas značajan činilac u ovoj važnoj organizaciji, već i činjenica da će Vlada Srbije u naredne tri godine uložiti više od 50 miliona evra u infrastrukturu i projekte kojima podstiče primenjenu upotrebu tehnologije i inovacija, ali i prema tome što već tri godine zaredom konstantno raste obim saradnje između privrednika u Srbiji i projekata CERN-a.
Punopravno članstvo biće od ključnog značaja za dalji razvoj nauke i unapređenje obrazovanja u Srbiji i daće signal da smo zemlja koja ravnopravno odlučuje o najvažnijim svetskim pitanjima iz nauke, tehnologije i inovacija.
Direktorka za međunarodne odnose CERN-a Šarlota Varakoli izvestila je predsednicu Vlade da članstvo u CERN-u imaju 22 države, sa 2.500 zaposlenih naučnika, kao i 12.000 saradnika širom sveta.
Ona je ocenila da Srbija, kao pridružena članica ove organizacije od 2012. godine, nije iskoristila sve finansijske mogućnosti i tendere koje je raspisivao CERN, te da tu postoji prostor za jačanje saradnje.
Brnabić i Varakoli su zaključile da će na ovaj način, na dugoročnom planu, biti podstaknut razvoj privatnog sektora, omogućeno otvaranje novih radnih mesta, ulaganje u dugoročne naučne projekte, a mladim naučnicima biće omogućeno da rade u svojoj zemlji.
Varakoli je podsetila na to da srpski naučnici sa Univerziteta u Beogradu, Univerziteta u Novom Sadu, Univerziteta u Nišu i Univerziteta u Kragujevcu, već više decenija rade na projektima CERN-a.
CERN je prodržao uspostavljanje specijalnog obrazovno-inovacionog centra "Verokio" u okviru Instituta za fiziku, Univerziteta u Beogradu, za čiju je izgradnju Vlada Srbije, u saradnji sa Evropskom investicionom bankom, već izdvojila sredstva.
U razgovoru je konstatovano da je Srbija pokazala da ima veliki potencijal za razvoj u naučnim oblastima, a da će članstvo u ovoj organizaciji pružiti brojne finansijske mogućnosti i omogućiti razmenu znanja i iskustva naučnika i istraživača.
Kao potvrda opredeljenja države da više ulaže u razvoj nauke i inovacija i da daje značajniju podršku mladima, danas je Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja objavilo preliminarne rezultate konkursa za prijem 1.000 mladih istraživača.
Mladi naučnici počinju da rade na projektima u naučnoistraživačkim organizacijama od 1. aprila, o čemu je predsednica Vlade takođe informisala predstavnike CERN-a.