Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Novi aranžman sa MMF-om za makrostabilnost kao osnovu rasta

Vašington
Srpska ekonomija

Delegacija Republike Srbije, koju predvode ministar finansija Dušan Vujović i guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković sastala se u Vašingtonu, u okviru prolećnog zasedanja Svetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda, sa izvršnim direktorom MMF-a Tao Zangom.

Tema sastanka bila je analiza postignutih rezultata nakon završetka trogodišnjeg aranžmana iz predostrožnosti koji je Srbija potpisala sa ovom međunarodnom finansijskom institucijom i definisanje elemanata koji prethode dogovorima u vezi sa novim aranžmanom u formi instrumenta koordinacije ekonomskih politika.

Zang je u uvodnoj reči pohvalio rezultate koje je Vlada Srbije postigla do ovog trenutka i dodao da je namera ove finansijske institucije da nastavi podršku ključnim reformama u našoj zemlji.

Kako bismo održali fiskalnu stabilnost i istovremeno obezbedili kvalitetnu podršku ekonomskom rastu, potrebno je da nastavimo razgovore o budućem aranžmanu rekao je on i dodao da je posvećenost koju Vlada Srbije pokazuje u sprovođenju reformi dokaz jasne namere da se savladaju svi izazovi kako bi Srbija napredovala još više. 

Tabaković je ukazala na to da je prethodni period obeležen rezultatima na planu jačanja makroekonomske stabilnosti i izgleda domaće ekonomije u uslovima pune koordinacije monetarne i fiskalne politike. 

Inflacija je, kako je naglasila, očuvana na veoma niskom nivou, premija rizika Srbije je na najnižim nivoima, a povoljan je i kreditni rejting zemlje. 

Uvažavajući ove rezultate, a time i ojačanu otpornost domaće ekonomije, Narodna banka je u martu i aprilu dodatno smanjila referentnu stopu na 3 odsto, istakla je Tabaković, i dodala da je u prethodnom periodu bitno smanjeno učešće problematičnih kredita, a ostvareno ublažavanje monetarne politike, što bi trebalo da nastavi da doprinosi većem raspoloživom dohotku po osnovu nižih kamata. 

Guverner NBS se osvrnula i na činjenicu da povoljni izgledi domaće ekonomije rezultiraju visokom zainteresovanošću investitora za dugoročna ulaganja u Srbiju, čime se potvrđuju postignuti rezultati na unapređenju domaćeg poslovnog ambijenta, kao i napredak na svetskim listama konkurentnosti. 

Zahvaljujući tome, u narednom periodu očekujemo postepeno ubrzanje rasta, u ovoj godini na oko 3,5 odsto, što je najbolja garancija da će se nastaviti rast zaposlenosti i standarda naših građana, ocenila je Tabaković. 

Vujović se, sumirajući postignute rezultate, osvrnuo na ključne strukturne reforme koje su ostvarene, ali i na one koje tek predstoje, istakavši da Vlada Srbije kontinuirano radi na sprovođenju svih započetih projekata i reformi.

On je izrazio uverenje da će se takav pozitivan trend nastaviti sa ciljem daljeg osnaživanja domaćih finansija.

Postignuti rezultati jesu jasan signal investitorima da ulažu u srpsku ekonomiju i na tom putu Srbija nepogrešivo ide u dobrom pravcu, rekao je ministar i naglasio da je pažnja sada usmerena na seriju analiza i razgovora koji imaju za cilj pronalaženje najboljeg načina da se savladaju preostali izazovi, poput rešenja statusa preduzeća u restruktuiranju, unapređenja efikasnosti javnih preduzeća kao i reforme poreske uprave. 

Vujović je naglasio da je saradnja Vlade Srbije sa Međunarodnim monetarnim fondom uspešna na svim nivoima i izrazio pozitivna očekivanja u pogledu novog aranžmana sa MMF-om, koji, pored toga što neće sadržati finansijsku komponentu, ima za cilj održavanje već postignute makroekonomske i fiskalne stabilnosti u nastavku započetih projekata i reformi, navodi se u saopštenju Ministarstva finansija.
 

Ostali naslovi

Mesečni račun Kine za uvoz nafte - 20 milijardi dolara
Srpska ekonomija
Tražnja za naftom u Aziji će ovog meseca dostići rekord, u trenutku kada su cene tog energenta na trogodišnjem maksimumu kao posledica porasta tenzija na Bliskom istoku
Libija mora da uveze gotovo celokupne potrebe za žitom
Srpska ekonomija
Libija će potrebe za potrošnjom žita u 2018. godini, od oko 1,2 miliona tona, morati da pokrije gotovo u potpunosti uvozom, ali se nada da će uz pomoć Ujedinjenih nacija povećati domaću proizvodnju od naredne poljoprivredne sezone
Zbog čega se smanjuje proizvodnje nafte?
Srpska ekonomija
Višak zaliha nafte na svetskom tržištu, koji je tri godine vršio pritisak na cene tog energenta, gotovo je nestao ali, umesto da slave pobedu, Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) i Rusija imaju novi razlog za nastavak smanjenja proizvodnje
Kinezi u pregovorima s Brazilcima o ulaganju u Petrobras
Srpska ekonomija
Brazilska državna naftna kompanija Petrobras bliži se sporazumu prema kojem će kineska korporacija Čajna Nešenel Petroleum (CNPC) investirati u jednu rafineriju u zamenu za sirovu naftu
Red Wings- a od juna leti iz Beograda
Srpska ekonomija
Ruski avioprevoznik "Red Wings Airlines" planira da ovog leta uvede liniju između moskovskog aerodroma Domodedovo i beogradskog aerodroma "Nikola Tesla"
BIH dijaspora ponovo odrešila kesu
Srpska ekonomija
U Bosnu i Hercegovinu je prošle godine stiglo iz inostranstva 2,51 milijarda maraka (1,28 milijardi evra) po osnovu doznaka, što je za 170,5 miliona maraka (87 milione evra) ili 7,2 odsto više u odnosu na 2016.
Blockchain Beograd 8. maja
Srpska ekonomija
U Beogradu će 8. maja biti održana konferencija o blockćain tehnologiji, a događaj ima cilj da približi i promoviše pojam, značaj, potencijal i budući razvoj te tehnologije, kao i primenu i uticaj na svakodnevni život i biznis
Uvodi se ekološka taksa za prvi i drugi prst Halkidikija
Srpska ekonomija
Na ulasku na prvi i drugi prst grčkog poluostrva Halkidikija, od maja do oktobra ubuduće će se naplaćivati ekološka taksa za vozila i putnike
Merkel za Evropski monetarni fond,ali da ga nadziru članice
Srpska ekonomija
Nemačka kancelarka Angela Merkel podržava ideju o uspostavljanju Evropskog monetarnog fonda (EMF), pod uslovom da nacionalne vlade nad njime vrše nadzor, tvrde izvori bliski kancelarki
G20 spora sa zakonodavstvom o poreskim rajevima
Srpska ekonomija
Grupa 20 industrijskih i zemalja u razvoju (G20) je za dve godine, otkako su Panamski papiri otkrili kako su bogati sakrili bogatstvo preko fiktivnih firmi, sporo napredovala s poboljšanjem zakonskih mera za osiguranje transparentnosti