Pred poslanicima članovima Ekonomskog kokusa Narodne skupštine Republike Srbije ove godine naći će se najmanje 24 predloga zakona iz oblasti imovine i građevinarstva, razvoja e-uprave, suzbijanja sive ekonomije, bezbednosti hrane i poljoprivrede, zdravstva, kao i unapređenja konkurentnosti Srbije i pozicije na Doing business listi.
Od osnivanja, Ekonomski kokus je podneo 105 amandmana od kojih je usvojeno čak 94. Na taj način su prihvaćene sugestije privrede i unapređeno više od 10 zakona pred finalno usvajanje u parlamentu. Zbog velikog interesovanja poslanika, sastav Ekonomskog kokusa ove godine biće proširen sa 13 na 17 članova, a među novim imenima naći će se Nataša Vučković (DS), Aleksandar Stevanović (samostalni poslanik) i Jasmina Karanac (SDPS).
- Smatram da smo bili veoma efikasni i da smo ostvarili dobre rezultate jer ne samo da je uspostavljen visok nivo saradnje različitih političkih partija već smo uspeli da zajedno s NALED-om i privredom doprinesemo unapređenju poslovnog ambijenta i poboljšamo zakonske predloge kako bi bili primenjivi u praksi i važili jednako za sve – izjavio je predsedavajući Ekonomskog kokusa i potpredsednik Narodne skupštine Vladimir Marinković na sastanku s predstavnicima NALED-a na kojem je razgovarano o planu rada u 2018.
Izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović ocenila je da je neophodno da Kokus bude posebno aktivan tokom ove godine s obzirom na brojne zakone koji će stizati u parlament, a suštinski utiču na uslove za poslovanje. Na sastanku je razmotren prvi takav propis, koji će već tokom aprila biti pred poslanicima – predlog zakona o postupku upisa u katastar nepokretnosti i vodova. Oni su analizirali tri potencijalna amandmana na tekst zakona.
Jovanović je sugerisala da Kokus u saradnji s NALED-om nastavi s praksom poseta gradovima i opštinama kako bi lokalna privreda imala priliku da direktno razgovara s narodnim poslanicima i kako bi poslanici čuli za probleme s kojima se privrednici susreću. Jedan od predloga jeste i da Narodna skupština ugosti predsednike privrednih saveta, koji funkcionišu u većini lokalnih samouprava. Reč je o telima u kojima predstavnici opština i najznačajnijih kompanija i poslovnih udruženja razmatraju pitanja od značaja za poslovanje u lokalnoj zajednici.
Ekonomski kokus formiran je krajem 2014. na inicijativu NALED-a i Međunarodnog republikanskog instituta kao neformalna parlamentarna grupa i čine ga poslanici vladajuće koalicije i opozicije koji grade politički konsenzus oko važnih ekonomskih pitanja i zakonskih rešenja kojima se uređuje privredni ambijent. Pored rada na unapređenju regulatornog okvira kroz otvoreni i stalni dijalog s privredom, opštinama, organizacijama civilnog društva i građanima, jedan od ciljeva jeste i jačanje ekspertize poslanika za konkretne regulatorne teme.