Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Potpisan kupoprodajni ugovor za IMT

Beograd
Foto: Kancelarija za saradnju sa medijima Vlade Srbije
Srpska ekonomija

Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Branislav Nedimović prisustvovali su danas potpisivanju ugovora kojim je indijski proizvođač traktora i mašina za poljoprivredu ”Tafe” kupio IMT Beograd.

Ugovor o kupoprodaji stečajnog dužnika kao pravnog lica potpisali su zamenik direktora kompanije "Tafe" Kamal Ahuđa i Dušan Dragojlović u ime Agencije za licenciranje stečajnih upravnika.

Indijska kompanija je za 66.081.562 dinara kupila pravno lice, odnosno žig IMT, pogon u Jarkovcu kod Sečnja i tehnološke crteže. 

Ostala imovina IMT-a ući će u stečajnu masu. 

„Tafe“ je najavio višemilionsku investiciju u proizvodne pogone u Srbiji i u kooperante. 

Prema procenama rukovodstva kompanije, u roku od pet godina "Tafe" će u Srbiji proizvoditi najmanje 5.000 traktora godišnje, s ciljem da se dostigne i proizvodnja od 10.000 traktora.

U planu je proizvodnja unapređenih modela IMT 539, 542 i 590. Prvi takav model, IMT 539 sa EURO 3 motorom, publika će moći premijerno da vidi na međunarodnom Poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu u maju ove godine.

Prema najavama indijskih investitora proizvodnja će početi u roku od 12 meseci, a traktori će, u prvoj fazi, biti plasirani na tržište Srbije, zatim u države nekadašnje Jugoslavije. 

U trećoj fazi traktori će biti prodavani u zemljama gde je nekada IMT izvozio, poput Tunisa, Alžira i Maroka, kao i u nekim državama Evropske unije, kao što su Mađarska, Rumunija i Bugarska.


Premijerka Brnabić je istakla da je ponovno oživljavanje IMT-a i očuvanje brenda, koji je obeležio poljoprivredu ovih prostora poslednjih 60 godina, bio važan i težak zadatak koji je Vlada Srbije sprovela.

Uložili smo velike napore kako bismo ponovo pokrenuli tu priču, sačuvali žig IMT-a i našli investitora, rekla je predsednica Vlade.

Ona je podvukla da rešavanje pitanja preduzeća u stečaju ostaje jedan od prioriteta Vlade.

U Železari Smederevo sačuvali smo 5.000 radnih mesta, Galenika je uspešno privatizovana, danas je potpisan ugovor za IMT. Rešavamo pitanja Magnohroma, pregovaramo sa strateškim partnerima za RTB Bor, a u planu nam je u da podignemo na noge neke stare brendove, poput Ikarbusa, BIP-a i "Toze Markovića", naglasila je Brnabić.


Nedimović je konstatovao da je traktor simbol poljoprivrede i da je ta grana na gubitku jer je IMT prestao da proizvodi traktore.

U Srbiji ima 400.000 različitih vozila i mehanizacije za poljoprivredu i od kada IMT, nekada moćna industrija, ne proizvodi traktore, prisutni su problemi u toj oblasti. Srbija je prošle godine subvencionisala nabavku traktora sa 50 odsto od vrednosti realizovane prihvatljive investicije i imali smo skoro 2.400 upita poljoprivrednika, rekao je ministar.

On je istakao da je pokretanje proizvodnje u IMT-u važno i za BDP u Srbiji, jer je u našoj zemlji prošle godine proizvedeno svega 400 traktora.


Zamenik direktora kompanije "Tafe" Kamal Ahuđa podsetio je na višedecenijsku saradnju IMT-a i kompanije "Tafe".

Koliko god da je to nepoznato, naša priča i dugoročna saradnja počeli su 60-ih godina prošlog veka, ali je, nažalost, ta saradnja prestala kada se ugasila fabrika. Sada nam je cilj da nastavimo tu saradnju i da učinimo da ona traje mnogo godina, poručio je Ahuđa.

Industrija mašina i traktora a. d. (IMT) bila je fabrika poljoprivrednih mašina koja se nalazila na Novom Beogradu u bloku 64. Od 1947. do 2015. godine proizvedeno je ukupno 780 hiljada traktora i oko 600 hiljada oruđa. U međunarodnoj trgovini IMT je izvezao 107.700 traktora i oko 11.950 priključnih mašina i oruđa u 84 države širom sveta.

Rekord je ostvaren 1988. godine, kada je proizvedeno 42.500 traktora i 35.000 priključnih mašina, a vrednost proizvodnje te rekordne godine je bio 600 miliona nemačkih maraka, navodi se u saopštenju Kancelarije za saradnju sa medijima Vlade Srbije.

Nakon dvogodišnjih uporednih ispitivanja različitih stranih traktora 1953. i 1954. država je donela odluku o otkupu licence za proizvodnju traktora američke marke ”Masi Ferguson”, nakon čega je otpočela proizvodnja traktora Ferguson 20, 30 i 35. Proizvodnja traktora IMT 555, domaće konstrukcije koji baziran na prethodnim Fergusonovim modelima, počela je 1964. godine, a današnji naziv Industrija mašina i traktora - IMT, fabrika dobija 1965. godine

Proizvodni kapaciteti prošireni su 1970. godine uvođenjem nove linije za serijsku proizvodnju traktora IMT 575, a nova fabrika sa kapacitetom od više desetina hiljada traktora otvorena je marta 1976. Tada počinje masovna izrada traktora točkaša serije 500 od 35 do 220 KS (IMT-533F, IMT-540, IMT-558, IMT-560, IMT-577, IMT-578, IMT-579, IMT-588 od 80 KS, IMT-589 od 80KS, IMT-5160 od 160KS i IMT-5200 od 220 KS).

Fabrika je krajem 80-ih zapošljavala 9.800 radnika, da bi taj broj do 2005. spao na 1.745 radnika.

Ostali naslovi

Ndegva najavio novu finansijsku podršku Svetske banke Srbiji
Srpska ekonomija
Šef Kancelarije Svetske banke u Srbiji, Stiven Ndegva, najavio je danas da će taj međunarodni kreditor, pored tri odobrena nova kredita Srbiji, pružiti dalju finansijsku podršku našoj zemlji za reformu poreske politike i za poljoprivredu
Velike srpske kompanije žele da prošire poslovanje u BiH
Srpska ekonomija
Vodeće domaće kompanije koje učestvuju na Međunarodnom sajmu privrede u Mostaru žele da prošire poslovanje u BiH, pronađu poslovne partnere i povećaju investicije. U okviru sajma PKS i Razvojna agencija Srbije organizovali su i učešće srpskih kompanija na međunarodnim B2B susretima u kojima učestvuje više od 100 kompanija iz osam zemalja
Delegacija iz Indonezije potvrdila dolazak na Sarajevo Business Forum 2018
Srpska ekonomija
Velika politička i biznis delegacija iz Indonezije najavila je dolazak na 9. Sarajevo Business Forum (SBF), vodeću investicijsku konferenciju koja će se 25. i 26. aprila održati u Sarajevu. Delegaciju će predvoditi ministar za ruralna područja i prostorno planiranje Dr. Sofyan A. Djalil
 Veliki beogradski sajam profesionalne orijentacije
Srpska ekonomija
Sekretarijat za obrazovanje i dečiju zaštitu grada Beograda, Privredna komora Srbije i Filijala za grad Beograd Nacionalne službe za zapošljavanje organizuju Sajam srednjih stručnih i umetničkih škola, 12. aprila 2018. godine u hali 7 Beogradskog sajma, od 10 do 18 sati
Rast Srbije 3,0% ove godine, javni dug 56 odsto
Srpska ekonomija
Svetska banka predviđa da će privredni rast Srbije iznositi 3,0 odsto ove godine, za iduću godinu prognozira 3,5 procenata, a za 2020. rast od 4,0 odsto
Javni dug Srbije na kraju februara 23,33 milijarde evra
Srpska ekonomija
Na kraju januara javni dug je bio 22,91 milijardu evra, odnosno 57,2 odsto BDP-a.Dug Srbije je na kraju prošle godine bio 23,22 milijarde evra, odnosno 61,5 odsto BDP-a
Suficit budžeta u prva dva meseca 18,5 milijardi dinara
Srpska ekonomija
U prva dva meseca ove godine ostvaren je suficit republickog budžeta u iznosu 18,5 milijardi dinara, saopštilo je Ministarstvo finansija
Azijska razvojna banka podigla prognozu rasta regiona
Srpska ekonomija
Rast azijskih ekonomija će ove godine biti nešto brži nego što je ranije prognozirano, ali trgovinske tenzije sa SAD-om predstavljaju veliki rizik, objavila je Azijska razvojna banka (ADB) danas u ažuriranom izveštaju o stanju privreda u tom regionu
Za projekte prekogranične saradnje 18 miliona evra
Srpska ekonomija
Agencija za regionalni razvoj Hrvatske objavila je Drugi poziv za podnošenje predloga projekata, u okviru programa "Interreg IPA prekogranicne saradnje Hrvatska - Srbija 2014-2020", za šta je obezbeđeno oko 18 miliona evra
Kako do posla kroz državne subvencije?
Srpska ekonomija
Nacionalna službe za zapošljavanje (NSZ) planira da kroz dva programa u ovoj godini zaposli više od 6.000 ljudi