Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Pozitivna privredna klima u Srbiji

Beograd
Srpska ekonomija

Nemačke i srpske kompanije, kao i druge članice Nemačko-srpske privredne komore pozitivno su ocenile privrednu klimu u Srbiji, izrazile pozitivna očekivanja u okviru sopstvenog poslovanja, zadovoljstvo tržištem rada, a ogromna većina ponovo bi investirala u Srbiji, rezultati su ankete koju je ova institucija predstavila u Beogradu, saopštila je PKS. 

Na konferenciji za novinare ukazano je da privrednici vide i dalju potrebu za intenzivnijom borbom protiv korupcije, ali i jačanje pravne sigurnosti i transparentnosti u javnim nabavkama, a loše su ocenjeni i poreski sistem, poreska uprava, kao i efikasnost javne uprave.

Ambasador Nemačke Aksel Ditman ukazao je na tesne bilateralne odnose Berlina i Beograda, podsetivši da je trgovinska razmena prošle godine dostigla 4,4 milijardi evra, da je 400 nemačkih kompanija u Srbiji otvorilo 45.000 radnih mesta, preneo je Tanjug.

"Ono što je dobro jeste da su nemačke investicije održive i da nastavljaju da investiraju. Politički okvir za ovaj pozitivan trend stvorile su reforme koje su preduzete“, rekao je Ditman.

On je ukazao da je u izveštaju Evropske komisije o napretku Brisel potvrđuje solidnu osnovu koja je stvorena u ekonomiji u Srbiji.

Srbija je time, kako je istakao napravila važne korake koji vode ka još boljim uslovima za investiranje.

Međutim naveo je da postoji potreba za sprovođenje daljih reformi, pre svega po pitanju jačanja pravne države, jer u sistemu tržišne privrede preduzećima je neophodno da imaju dobre pravne osnove.

To je potrebno, kako je konstatovao, i za napredak na ostvarenju zajedničkog cilja – učlanjenje Srbije u EU.

Ditman je kazao da Nemačka podržava put Srbije u EU i ostaje na tom putu pouzdan partner.

Dalje reforme, prema njegovim rečima važne su za dodatnu transformaciju srpskog društva, demokratizaciju, ali i zbog privlačenja investicija.

Izvršni član Upravnog odbora Nemačko-srpske privredne komore Martin Knap izrazio je uverenje da bi trgovinska razmena Nemačke i Srbije ove godine mogla premašiti i pet milijardi evra.

Ukazao je da su organizovani dani dobavljača, i da će sledeći biti održani 19.juna u Frankfurtu, skup na kojem se očekuje dolazak brojnih nemačkih preduzeća zainteresovanih za dobavljače iz Srbije.

Knap je kazao da je veoma dobro što je Srbija uvela dualno obrazovanje, jer održiva industrijalizacija nije moguća bez obučene radne snage.

Radna snaga, koja je obučena preko dualnog obrazovanja, prema njegovim rečima, je tajna uspeha nemačke, švajcarske i austrijske privrede.

"Brzo će se pročuti i u Srbiji da sa dualnim obrazovanjem imate veće šanse na tržištu rada nego sa studijama. Svuda je tako i nema razloga da tako ne bude i u Srbiji", uveren je Knap.

Ukazao je da je anketa o uslovima poslovanja sprovedena u 16 zemalja, i da je ona sredstvo za orijentaciju preduzeća koja žele da investiraju.

Predsednik Nemačko-srpske privredne komore i generalni direktor Hemofarma Ronald Zeliger analizirajući rezultate ankete naglasio je da je odlično što čak 92 odsto ispitanika ocenjuje pozitivnim budućnost Srbije.

"Imamo rast onih koji očekuju pozitivan razvoj Srbije. Mi koji investiramo ne radimo to radi sadašnjosti, već za budućnost, pa je pozitivna ocena budućnosti Srbije veoma bitna", objasnio je on.

Zeliger je rekao da se, po rezultatima nalazimo na onom nivou pre krize od pre deset godina.

Pored makropodataka koji su dobri, naglasio je da su najvažnija lična očekivanja preduzeća, a tu se vidi jasno kontinuirano pozitivno poboljšanje.

"Preduzeća koja su investirala žele da zapošljavaju dodatno i da ulažu u Srbiji“, kazao je Zeliger podsećajući da su još pre samo četiri godine nemačke kompanije zapošljavale 25.000 ljudi, a danas je taj broj skoro duplo veći.

Podsetio je da nemačke kompanije doprinose 10 odsto BDP-a Srbije i pohvalio je našu zemlju zbog vredne, stručne radne snage.

Istovremeno je ukazao da postoje i faktori koji su i ranijih, a i ove godine, negativno ocenjeni, te je bitno da, pošto u kontekstu globalnog razvoja postaju sve važnija, se njihovom rešavanju priđe.

"To su faktori koji stvaraju rizike, a menadžeri ne vole rizike“, poručio je Zeliger.

Srbija se rezultatima ankete, u poređenju sa ostalim zemljama nalazi u sredini, rekao je on dodajući da ima potencijala za dalji napredak, ali postoji i opasnost za pad, pa je bitno da se zadrži tempo reformi.

"Osnova je stvorena i sada je važno da se ne saplićemo stalno na istom mestu u trci“, podvukao je Zeliger.

U 13-oj anketi Nemačke komore za spoljnu trgovinu (AHK) polovina ispitanika je ekonomsku situaciju ocenilo kao zadovoljavajuću, a 12 odsto reklo je da je dobra.

Kompanije, prema anketi, sopstveno poslovanje ocenjuju boljim nego opštu privrednu klimu.

Kada je reč o razvoju poslovanja i dodatnom zapošljavanju u ovoj godini 56 odsto je ocenilo da će biti novih zapošljavanja, i više od polovine planira uvećanje investicija.

Kompanije su zadovoljne produktivnošću i motivacijom zaposlenih, njihovim kvalifikacijama, akademskim obrazovanjem i troškovima rada, kao i kvalitetom i dostupnošću lokalnih dobavljača.

Ostali naslovi

Skok prodaje vozila Pežo-Sitroena od 42% u prvom kvartalu
Srpska ekonomija
Francuska grupacija Pežo-Sitroen (PSA) ostvarila je u prvom kvartalu 2018. rast prodaje vozila od 42 odsto, čemu je doprinelo preuzimanje britanskog proizvođača automobila Opel-Voksola
Smanjena aktivnost na Produktnoj berzi
Srpska ekonomija
Na „Produktnoj berzi“ drugu nedelju za redom je nastavljena smanjena aktivnost tržišnih učesnika. Cene najtrgovanijih berzanskih roba nisu značajno oscilirale, osim suncokretove sačme koja je doživela značajan skok. Ukupan promet za ovu nedelju je iznosio 525 tona robe, čija je finansijska vrednost iznosila 13.904.250,00 dinara
B2B sastanci kompanija iz BiH i Kraljevine Bahrein
Srpska ekonomija
Na marginama 9. Sarajevo Business Foruma, a u organizaciji Bosansko-hercegovačkog centra iz Bahreina i Bahreinsko-bosanske investicijske kompanije iz Sarajeva, danas su u hotelu Hills održani bilateralni sastanci na kojima su razmatrane mogućnosti o poslovnoj saradnji dvaju zemalja
Srbija domaćin Eurokontrolu
Srpska ekonomija
Predstavnici Evropske organizacije za bezbednost vazdušne plovidbe i Direktorata civilnog vazduhoplovstva Srbije održali su prvi put u Beogradu sastanak Predsedničkog biroa Privremenog saveta Eurokontrola, na kojem su glavne teme bile unapređenje komunikacije i strateški plan za narednih pet godina
Deset miliona evra za infrastrukturu na lokalu
Srpska ekonomija
Razvojni program EU PRO objavio je četiri javna poziva za unapređenje infrastrukture u 99 lokalnih samouprava u regionima Šumadije i zapadne Srbije i južne i istočne Srbije za koje je Evropska unija izdvojila deset miliona evra
E reciklaža dobila nagradu UNDP za inovativni projekat
Srpska ekonomija
Ministarstvo zaštite životne sredine i Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) organizovali su danas Sajam ideja i dodelu nagrada za inovativnost, u okviru zajedničkog projekta pod nazivom „Lokalni razvoj otporan na klimatske promene“
Le Mer otvoren za trgovinske razgovore sa SAD
Ministar finansija Francuske Bruno Le Mer izjavio je danas da je otvoren za razgovore sa Sjedinjenim Državama o preispitivanju globalnih trgovinskih pravila, ali samo ukoliko Vašington izuzme Evropsku uniju od povećanih uvoznih tarifa na čelik i aluminijum
Brzi poslovni sastanci za članove četiri međunarodne poslovne asocijacije
Srpska ekonomija
U Beogradu je juče održan novi Speed Business Meeting na kome su učestvovala preduzeća članica četiri međunarodne poslovne asocijacije : Francusko-srpske privredne komore, Komore italijansko-srpskih privrednika, Nordijske poslovne alijanse, a po prvi put su u ovom događaju učestvovali i članovi Japanske poslovne alijanse u Srbiji
Krediti za autoput kroz BiH u iznosu od 150 miliona evra
Srpska ekonomija
Evropska investiciona banka (EIB) odobrila je dva kredita ukupne vrednosti 150 miliona evra za izgradnju trans-evropskog autoputa kroz Bosnu i Hercegovinu
Grčka u boljem položaju nego pre nekoliko godina
Srpska ekonomija
Grčka je u mnogo boljem položaju nego pre nekoliko godina, ocenio je danas nemački ministar finansija Olaf Šolc povodom priprema Atine za izlazak iz međunarodne finansijske pomoći