Ministar zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Goran Trivan izjavio je danas, na otvaranju Međunarodnog sajma „Eko ekspo 2018“, da Srbija ima znanje i stručnjake da dosegne ekološke standarde EU i ostvari naš suštinski cilj da životna sredina bude čistija.
Trivan je, na otvaranju ove dvodnevne manifestacije u Belekspo centru, istakao da je Poglavlje 27 najobimnije i verovatno najteže u pregovaranju, budući da se 30 odsto evropske legistative odnosi na životnu sredinu i dotiče sve oblasti našeg života i rada, saopštilo je Ministarstvo zaštite životne sredine.
Zato sada završavamo preciznu analizu o stanju životne sredine u Srbiji i paralelno sa tim izrađujemo pregovoračku poziciju koja će biti gotova do juna, a sve sa ciljem da bi od EU dobili prave rokove za primenu ekoloških standarda u Srbiji, objasnio je ministar.
On je naveo da su sredstva potrebna za ispunjavanje obaveza iz Poglavlja 27 ogromna, pri čemu se procenjuje da nam je neophodno 15 milijardi evra u narednih 30 godina.
Moramo uložiti svu pamet i stručnost kako bi kroz projekte obezbedili sredstva iz fondova, koja su čak bespovratna, ili dostupna kroz domaća i strana partnerstva. Nema investiranja u životnu sredinu ako lokalne samouprave, privreda, industrija i svi drugi ne izrade projektno-tehničku dokumentaciju, ukazao je Trivan.
Prema njegovim rečima, prioriteti Srbije u zaštiti životne sredine fokusirani su na oblasti prilagođavanja na klimatske promene, preradu otpadnih voda, za šta nam treba 300 postrojenja, upravljanje komunalnim otpadom, kvalitet vazduha, remedijacija zemljišta i pošumljavanje.
Trivanu je danas uručena ovogodišnja nagrada „Zeleni oskar“, koja se dodeljuje za veliki doprinos unapređenju zaštite životne sredine u Srbiji i harmonizaciji oblasti zaštite životne sredine sa Evropskom unijom, standardima i regulativom.
Nagradu su dobili i v.d. direktora JP "Elektroprivreda Srbije" Milorad Grčić, za doprinos unapređenju zaštiti životne sredine u EPS-u i Srbiji, kao i predsednik privredne komore Federacije BiH Mirsad Jaharspahić, za doprinos regionalnoj sardnji u unapređenju regionalne saradnje u oblasti zaštite životne sredine.
Uporedo sa sajamskom manifestacijom održava se i konferencija sa međunarodnim učešćem “Poglavlje 27 – U susret realizaciji obaveza“, koja učesnicima pruža priliku da od kompetentnijih ljudi iz struke i državne uprave dobiju korisne informacije koje mogu pomoći u ostvarenju poslovne politike, posebno u pogledu korištenja raspoloživih sredstava u EU, kao i načinima finansiranja projekata iz predmetnih oblasti.