Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić prisustvovala je danas Završnoj plenarnoj sednici petog zasedanja Zajedničke komisije Srbija–Baden-Virtemberg, i tom prilikom poručila da je ta nemačka pokrajina jedan od naših najvažnijih ekonomskih partnera.
Brnabić je istakla da je cilj Srbije jednostavan, a to je dinamičniji privredni rast, više radnih mesta i bolje plaćenih poslova, te da su odnosi Srbije sa Baden-Virtembergom od izuzetnog značaja za sveobuhvatne odnose sa Nemačkom, saopštila je Kancelarija za saradnju sa medijima Vlade Srbije.
Ceo tim u Vladi, zajedno sa predsednikom Republike Aleksandrom Vučićem, ulaže ogroman napor da bi Srbija bila prepoznata kao odgovoran i pouzdan partner, istakla je ona.
Premijerka je podvukla da će nastojati da dalje jača privrednu saradnju sa nemačkom pokrajinom, uključujući širenje postojećih investicija u Srbiji, ali i nova ulaganja.
Srbija ima jasne ciljeve, a na tom putu imamo partnera u Baden-Virtembergu, rekla je Brnabić i dodala da Srbija ceni podršku koju joj ta nemačka pokrajina pruža na putu ka EU.
Prema njenim rečima, više od 100 kompanija i malih i srednjih preduzeća iz Baden-Virtemberga posluje u Srbiji, gde zapošljavaju više od 8.000 radnika.
Takođe, kako je dodala, sveobuhvatna razmena Srbije i Baden-Virtemberga je u prošloj godini premašila 600 miliona evra, što je 12 odsto više u odnosu na 2016. godinu, uz očekivanje da će razmena u 2018. biti uvećana.
Za Srbiju i naše kompanije važno je otvaranje tržišta Baden-Virtemberga za srpske proizvode, naglasila je ona i ukazala na važnost Zajedničke komisije Srbije i ove nemačke pokrajine.
Predsednica Vlade je navela da je tema radnih grupa u okviru Zajedničke komisije infrastruktura, energetika, transport, zaštita životne sredine, kultura, obrazovanje i digitalizacija, koja je, kako je istakla, jedan od prioriteta Vlade Srbije.
Prema njenoj oceni, sve ovo pokazuje da naši odnosi nisu zasnovani samo na ekonomiji, nego su sveobuhvatni i fokusirani na našu zajedničku budućnost u EU.
Akcenat je stavljen i na saradnju u oblasti kulture, napomenula je ona i pozvala delegaciju nemačke pokrajine, u kojoj živi više od 70.000 naših državljana različitog etničkog porekla i obrazovanja, da krajem juna dođu na otvaranje Narodnog muzeja.
Brnabić je istakla i saradnju u oblasti zaštite životne sredine, navodeći da će ta oblast biti jedan od najvećih izazova na putu Srbije ka EU, pri čemu je takođe saopštila da je dogovoreno da se promoviše saradnja u okviru Dunavske strategije.
Premijer Baden-Virtemberga Vinfrid Krečman je, izrazivši zadovoljstvo time što Srbija želi konstruktivnu saradnju sa tom nemačkom pokrajinom, naveo da se rad Komisije prostire gotovo na sve oblasti – privredu, nauku, poljoprivredu, turizam, saobraćaj, kulturu, obrazovanje i saradnju u okviru Dunavske strategije.
Vlada Baden-Virtemberga želi da se ti odnosi dalje prodube i izgrade, poručio je Krečman i istakao da ekonomski napredak danas zavisi najviše od nauke, tako da je privredi potrebna dobro školovana radna snaga.
Srbija i Baden-Virtemberg su, kako je ocenio, dobri trgovinski partneri, a u narednom periodu radiće se i na poboljšanju bilateralne saradnje.
On je poručio i da su vrata EU za Srbiju otvorena, budući da se Srbija nalazi na dobrom putu i sa velikom odlučnošću želi da ispuni svoj cilj.
Prema njegovim rečima, za članstvo u Uniji potrebno je ispuniti važne uslove, a nemačka pokrajina je partner na putu Srbije ka EU.
Nakon zajedničkog obraćanja, Brnabić i Krečman potpisali su protokol sa zajedničke završne plenarne sednice petog zasedanja Zajedničke komisije Srbija– Baden-Virtemberga, a potom su se premijeri Srbije i nemačke pokrajine sastali u Palati Srbija.