Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije, pozvao je privrednike da u ulažu na Kosovo i Metohiju. Važno je da firme sarađuju, PKS i Privredna komora Kosova žele da promovišu ovaj region kao region saradnje i uspeha, umesto regiona konflikta, poručio je Čadež, na Međunarodnom sajmu privrede u Prištini.
Na Sajmu privrede u Prištini koji je počeo danas i trajaće do 21. aprila nastupa više od 150 srpskih privrednika iz 70 kompanija. U organizaciji PKS, potencijalnim partnerima sa kosovskog tržišta i iz drugih ekonomija regiona, predstavljaju se firme iz svih industrija – od prehrambene, preko metalske, mašinske i elektro, drvoprerađivačke, farmaceutske, hemijske, tekstilne, do građevinske, ali i iz sektora usluga – trgovine, IT i telekomunikacija.
Sajam je otvoren u prisustvu predsednika Privredne komore Srbije Marka Čadeža, predsednika Privredne komore Kosova Safeta Grdžalijua, i zamenika kosovskog premijera Envera Hodžaja. Nakon otvaranja, Čadež je, zajedno sa predsednikom Privredne komore Kosova i Hodžajem, obišao štandove i razgovarao sa izlagačima. Posetili su i štand proizvođača rakije iz Leskovca Trivulesk.
Kako je objasnio predsednik PKS, na sajmu u Prištini prisutne su uglavnom male i srednje firme, a više od pedeset ih je iz raznih prerađivačkih sektora.
„Očekujemo bolju saradnju, iako ona i sada nije uopšte loša, jer imamo već dobre kompanije koje su ovde našle tržište. Već sledećeg meseca 70 kompanija sa Kosova nastupiće na Sajmu poljoprivrede u Novom Sadu”, rekao je Čadež.
„Ovo nije jednosmerna ulica. Moramo da izbalansiramo rast trgovine i sa jedne i sa druge strane. Važno je da ljudi zajedno nalaze poslove i prave investicije“, dodao je predsednik PKS.
Čadež podseća da su privredne komore Srbije i Kosova u prethodne tri godine spojile više od 2.000 preduzeća. Kako je naglasio, neke od tih firmi su prvi put bile u Beogradu, Novom Sadu, u nekom drugom gradu u centralnoj Srbiji, ili na KiM.
Predsednik PKS je ponovio da su privrede regiona veoma male ekonomije i da nemamo drugog izbora nego da zajedno radimo. Podseća i na osnivanje Komorskog investicionog foruma sa ciljem jačanja regionalne saradnje. Dodaje da sa Kosovom treba raditi na daljem usklađivanju veterinarskih sertifikata, otklanjanju barijera za teretne vozove, što bi trebalo ubrzo da se reši, usklađivanju rada službi na administrativnim prelazima.
Safet Grdžaliju, predsednik Privredne komore Kosova ističe sa su „heroji modernog vremena u Srbiji i na Kosovu su daleko brži i jači od politike'“.
Kako je rekao, treba poslati poruku da od prostora sukoba i nemira treba napraviti bolju perspektivu. „Pravimo korake kornjače, ali je dobro što kornjača kada napravi korake nikad ne se vraća natrag", naglasio je Grdžaliju.
Deo štanda Privredne komore Srbije je u srpskim bojama - crvenoj (stolice), plavoj (tepih) i beloj (stolovi).
Srpske kompanije su ranije, 2016. i 2017. godine, učestvovale na Poljoprivednom sajmu u Prištini.
Najnovije analize Privredne komore Srbije, pokazuju da je svaka druga kompanija koja je učestvovala na poljoprivednom sajmu u Prištini prošle godine povećala prodaju na kosovskom tržištu, što potvrđuje i rastući promet u trgovini koji se približava iznosu od pola milijarde evra godišnje.
Ukupan robni promet Srbije sa kosovskim tržištem u 2017. godini bio je 464,2 miliona evra, što je 12,9 odsto u odnosu na 2016. Isporuke iz centralne Srbije iznose 442,3 miliona evra, što je 11,1 odsto više nego u 2016. Nabavke sa KiM iznose 21,8 miliona evra, što je 65 odsto više u odnosu na isti period 2016.
Američki ambasador u Prištini Greg Delavi danas je zajedno sa predsednikom Privredne komore Srbije Markom Čadežom posetio srpske firme na Međunarodnom sajmu privrede u Prištini i pohvalio saradnju velikog broja srpskih i kosovskih privrednika.
Čadež je razgovarao sa Delavijem i upoznao ga sa srpskim firmama koje izlažu na sajmu opštine privrede "Priština 2018".
Na Sajmu privrede u Prištini učestvuju ukupno 174 kompanije iz 14 zemalja, a među njima su Nemačka, Austrija, Slovenija, Hrvatska, Makedonija, Francuska, Turska, Mađarska i druge.