Proizvođači, uvoznici i distributeri hrane za kućne ljubimce iz Srbije i predstavnici Sektora za poljoprivredu Privredne komore Srbije (PKS), u okviru studijskog putovanja „Cochran Fellowship Program 2018”, upoznali su se sa najnovijim trendovima u proizvodnji i trgovini hranom za kućne ljubimce u Americi. Posetu je organizovala Ambasada SAD u Beogradu uz podršku američkog Ministarstva poljoprivrede, saopštila je Privredna komora Srbije.
Proizvođači, uvoznici i distributeri hrane za kućne ljubimce iz Srbije, članovi Grupacije proizvođača hrane za životinje PKS upoznali su se sa američkom tehnologijom proizvodnje hrane za kućne ljubimce i kategorizacijom ovih proizvoda.
Od ukupno 84,6 miliona domaćinstava u SAD, 68 odsto poseduju kućnog ljubimca. Najzastupljeniji su psi - 60,2 odsto domaćinstava ima bar jednog psa, 47,1 odsto ima ih mačke, a akvarijumske ribice 12,5 odsto, ukrasne ptice 7,9 odsto, male životinje 6,7 odsto, kućne reptile 4,7 odsto. Domaćinstava u SAD kojima su konji kućni ljubimci ima 2,6 odsto.
Proizvodnja hrane za kućne ljubimce u SAD poslednjih godina je u porastu od 3-4 odsto, a procenjuje se njena vrednost na 73.3 milijardi dolara.
U okviru prvog dela studijske posete predstavnika Srbije, koji je vodio profesor Univerziteta u Kanzasu Greg Aldrich prikazane su tematske prezentacije o statusu populacije kućnih ljubimaca u odnosu na populaciju stanovništva SAD, važeća regulativa i trendovi proizvodnje hrane za kućne ljubimce u SAD, istraživanja koja se vrše pri Kansas State University. Organizovane su posete studenskom kampusu i praktična nastava i učešće u proizvodnji konzervisane hrane za pse (podeljeni po grupama).
„Cochran Fellowship Program“ obuhvatio je i posetu najvećem sajmu hrane za kućne ljubimce u SAD, Global Pet Expo Trade Show, koji je održan u Orlandu na Floridi.
Oeljenje za saradnju sa inostranstvom Ministarstva poljoprivrede SAD koje radi pri Ambasadi SAD u Beogradu organizuje „Cochran Fellowship Program” na različite teme još od 2001. godine u nameri da podrži srpske kompanije iz poljoprivredno-prehrambenog sektora da unaprede produktivnost, konkurentnost i izvoz.
Osim predstavljanja najnovijih dostignuća i savremene prakse proizvodnje, prerade iz određenih oblasti, program se organizuje i sa ciljem povezivanja i uspostavljanja poslovne saradnje kompanija iz Srbije sa potencijalnim partnerima u SAD.