Međunarodni sajam tehnike i tehničkih dostignuća (UFI), koji se ove godine održava od 21. do 25. maja, već decenijama je najveći i najreprezentativniji regionalni razvojno-tehnološki događaj u oblastima koje pokriva i jedan od najpouzdanijih pokretača, katalizatora i indikatora međunarodne privredne saradnje na polju tehnike, tehničko-tehnoloških dostignuća i inovacija.
Podrazumeva se da će, pod sloganom "Korak u budućnost", akcenat Sajma tehnike 2018. biti na promociji inovacija i novih tehnologija, pre svega u domenu Industrije 4.0 i pametnih fabrika, te na digitalizaciji koja je revolucionarnim promenama u razvoju i načinu poslovanja kompanija omogućila radikalno povećanje produktivnosti i konkurentnosti. Vеć u predsajamskom periodu učesnici su najavili predstavljanje više od 100 tehničko-tehnoloških novosti i inovacija, saopštio je Beogradski sajam.
Jedno od počasnih mesta pripašće i investicijama u nove tehnologije, istraživanja i ljudski kapital, a u "lokalizovanim" razmerama predmet sajamskog interesovanja biće i digitalizacija energetskog sektora, razvoj transportnih mreža, otvaranje logističkih centara i uvođenje intermodalnog transporta, što je i na regionalnom nivou možda i presudan faktoro ekonomskog i socijalnog razvoja.
Očekuje se da priliku da se nađu u ovakvom elitnom društvu i okruženju ove godine iskoristi više od 600 izlagača, od proizvodnih ili projektantskih kompanija, preko naučno-istraživačkih i obrazovnih institucija i strukovnih organizacija, pa do start-up projekata i inovativnih pojedinaca. Od tog broja trećina je, po pravilu, iz inostranstva, iz oko 25 zemalja. Svoje nacionalne izložbe imaće Češka, Slovačka, Slovenija, Hrvatska, Austrija... Za potrebe izlagačkog, izložbenog i pratećeg programa učesnicima je na raspolaganju oko 20.000 kvm zatvorenog i kompletan otvoreni prostor Beogradskog sajma, a manifestacija uobičajeno privlači oko 30 hiljada posetilaca, pretežno poslovnih, uključujući i veliki broj inostranih. Poslednjih godina značajno je povećan broj kolektivnih poseta iz regiona, što je svojevrsno merilo značaja i ugleda ove sajamske manifestacije.
Sajam tehnike 2018. poštovaće tradicionalnu okosnicu sajamskih postavki, koja će povezivati po broju izlagača dominantnu izložbu alata, srce Sajma tehnike, Integru (alati, alatnе mašinе, numerički upravljanе mašinе, alatkе, obradni i merni centri), sa tek nešto manje brojnim izlagačima iz oblasti elektroenergetike, materijala i komponenti za industriju, zatim zavarivanja i merne opreme. Slede procesna tehnika, roboti, softver i komunikacione linije neophodne u proizvodnim procesima svojstvenim industrijskoj revoluciji četvrte generacije i industrijskoj automatizaciji. Sektor elektroenergetike i termotehnike podrazumeva opremu i uređaje za proizvodnju, prenos i distribuciju električne energije, te telekomunikacije, merenje i izvore napajanja, instalacije, rasvetu za poslovne i stambene prostore, energetsku, industrijsku i kućnu elektronika, KGH klimatizaciju, metalurgiju i livarstvo, transport i logistiku itd.
U tematskom, izlagačkom i organizacionom pogledu ovogodišnja novost je ravnopravno učešće izlagača iz oblasti proizvodnje opreme i tehnologija za pripremu i prečišćavanje vode i gasova te proizvođača ambalaže, mašina i opreme za industrijsko pakovanje.
U odnosu na prošlu godinu, novost je i činjenica da se visokim nivoom promotivnosti i ekspanzivnosti izdvojila grupa izlagača iz oblasti aditivne i 3D tehnologije (postupci i uređaji koji se koriste za izradu prototipova i funkcionalnih proizvoda od različitih materijala) i instalacija (elektro-instalacioni materijal, kablovi, provodnici itd.)
Na takav spektar tehničkih i tehnoloških sektora, sa snažnim fokusom na inovativnosti, naslanja se i obiman stručni i prateći program Sajma tehnike. Ova manifestacija samo tako i može da ostane tehnička i tehnološka pokretačka snaga i pojedinačnih učesnika i ovog dela Evrope u celini.