Privredna komora Srbije partner je projekta Evropske komisije Podrška malim i srednjim preduzećima za uključivanje u realizaciju učenja kroz rad u kompanijama (AC4SME). Očekuje se da će, kroz komorske mreže, više od 14.400 MSP u 11 evropskih regija imati efektivnu i kvalitetnu podršku na uvođenju dualnog obrazovanja.
Uvođenje i širenje prilagođenog modela dualnog sistema u obrazovni sistem Srbije jedan je od strateških ciljeva PKS koja je, pod okriljem Eurochambres - Evropske asocijacije privrednih komora, aplicirala i dobila projekat Evropske komisije AC4SME. Podrška malim i srednjim preduzećima za uključivanje u realizaciju učenja kroz rad u kompanijama veliki je dvogodišnji projekat koji, u okviru Erasmus+ programa, realizuju privredne komore 12 zemalja - Austrije, Španije, Belgije, Bugarske, Italije, Rumunije, Srbije, Češke, Turske, Kipra, Litvanije i Francuske. Projektne aktivnosti koordinira Evrokomora uz podršku privrednih komora Austrije (WKO) i Nemačke (DIHK), saopštila je PKS.
Realizacija projekta AC4SME počela je 1. oktobra 2016. godine i traje do 30. septembra 2018. godine. Projekat je nastao kao odgovor na činjenicu da MSP ređe obezbeđuju mesta za učeničku praksu u kompanijama (apprenticeship) u odnosu na veće kompanije. S druge strane, MSP obezbeđuju posao za 2/3 ukupnog broja zaposlenih u privatnom sektoru u Evropi. Kao mogući razlozi za ovakvu situaciju navode se: nedostatak vremena i resursa, slabije poznavanje zakonodavnih i administrativnih procedura, kao i benefita koje mogu imati.
Cilj projekta AC4SME je uključivanje što većeg broja MSP u dualno obrazovanje i jačanje kapaciteta komora. Obučavaju se savetnici za dualno obrazovanje u okviru Službe za dualno obrazovanje i obrazovne politike PKS, kao i u regionalnim komorama i razvijaju se alati koje će ovi savetnici koristiti kako bi pružili kompanijama svu stručnu i logističku podršku i na taj način povećali broj učenika koji će imati praksu u kompanijama. Ovaj koncept je zasnovan na postojećim konceptima u komori Nemačke, Austrije, Mađarske i Francuske.
Projekat se bazira na prenošenju znanja između komora koje imaju ključnu ulogu u uključivanju MSP u realizaciju praktične obuke u okviru svojih razvijenih sistema srednjeg stručnog obrazovanja i onih komora u čijim zemljama učešće MSP u realizaciji učeničke prakse nije razvijeno ili postoji prostor za unapređenje.
Pretpostavlja se da će kroz komorske mreže preko 14.400 MSP u 11 evropskih regija imati efektivnu i kvalitetnu podršku koja se zasniva na metodama i adekvatnim alatima koje uspešno primenjuju Austrija i Nemačka, a koji su prilagođeni specifičnostima zemalja. Od ukupnog broja, planirano je da će najmanje 450 kompanija učestvovati u radionicama, dok će 120 dobiti face to face instrukcije. Uloga 26 obučenih komorskih savetnika za MSP jeste da promovišu i informišu o realizaciji učeničke prakse u kompanijama, daju informacije o ugovorima, nastave sa privlačenjem novih kompanija, organizuju obuke instruktora u kompanijama, i u saradnji sa školama, prenesu instruktorima ishode učenja koji treba da budu dostignuti u radu sa učenicima.
AC4SME će uspostaviti osnovu za Evropsku mrežu savetnika u oblasti realizacije učeničke prakse.