Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Evropska komisija očekuje najbrži privredni rast u Srbiji

Brisel
Srpska ekonomija

Evropska komisija smatra da će Srbija u 2018. godini zabeležiti najbrži privredni rast u poslednjih deset godina, koji će, kako se navodi u najnovijem prolećnim prognozama, iznositi 3,3 procenta.

Za 2019. godinu, Evropska komisija predviđa da će bruto domaći proizvod (BDP) Srbije porasti za 3,5 odsto, preneo je Tanjug.

Obe projekcije su na nivou iz prethodnog novembarskog izveštaja, odnosno jesenjih ekonomskih prognoza Evropske komisije za evropske zemlje.

Eksperti EK očekuju da će domaća tražnja u Srbiji dodatno ojačati ove godine na krilima rasta potrošnje i investicione aktivnosti, uz podršku kontinuiranog priliva direktnih stranih ulaganja.

Prema njihovoj projekciji, srpski izvoz će ostati snažan, mada će neto doprinos izvoza rastu, kako navode, i ove godine biti negativan zbog jačeg rasta uvoza. Kako prognoziraju, izvoz će ove godine skočiti za 9,7 procenata a dogodine za 8,8 posto, dok će uvoz u 2018. zabeležiti rast od 9,4 odsto, a sledeće od 7,6 procenata.

Predviđa se da će se inflacija postepeno vratiti na središnji nivo u okvirima targetiranog raspona centralne banke od 3,0 odsto plus/minus 1,5 posto.

Srbija će, navode iz EK, i dalje imati budžetski suficit, ali skreću pažnju da još uvek postoje fiskalni rizici koje ne treba zanemariti.

Stopa nezaposlenosti u Srbiji će, prema projekciji EK, ove godine pasti na 12,1 odsto sa prošlogodišnjih 13,6 posto, a iduće godine će iznositi 10 procenata. 

"Kratkoročni indikatori ukazuju na ubrzanje privrednog rasta Srbije na početku 2018. godine, a u prilog tome govori činjenica da je industrijska proizvodnja u prva dva meseca ostvarila snažan rast, a ubrzala je i maloprodaja, što govori o rastu domaće potrošnje", navodi se u izveštaju.

Nove investicije i ciklus privrednog rasta u punom su zamajcu, ocenjuje EK, i dodaje da će rast ulaganja ostati snažan zahvaljujući povećanom prilivu direktnih stranih investicija i većoj kapitalnoj potrošnji srpske vlade.

Privatna potrošnja biće drugi ključni pokretač privrednog rasta, konstatuje se u dokumentu i dodaje da su veća zaposlenost i blago povećanje plata već doprineli ubrzanju ekonomske ekspanzije.

"Posle porasta spoljnotrgovinskog debalansa prošle godine, očekuje se da on uglavnom ostane stabilan u ovoj godini ali na povišenom nivou. Iako je u celosti pokriven stranim direktnim investicijama, obim deficita tekućeg računa ukazuje na veliku ekonomsku ranjivost. Fluktuacije cena sirovina i preokreti na međunarodnim tržištima kapitala predstavljaju i dalje glavne rizike po prognozu privrednog rasta", mišljenja je EK.

Dalje se navodi da je u 2017. godini konsolidovani budžet na nivou države prvi put u više od jedne decenije bio u suficitu od 1,2 odsto BDP-a, što je daleko nadmašilo inicijalne i kasnije revidirane ciljeve kojima je projektovan deficit. Kao i u prethodne dve godine, ovaj rezultat je uglavnom postignut zahvaljujući jačanju prihoda.

Preliminarni podaci za prvi kvartal, dodaje se u dokumentu, ukazuju na nastavak ovakvih rezultata uz ostvarenje boljih prihoda od očekivanih. Imajući u vidu nedavno povećanje plata i penzija, procenjuje se da će budžetski suficit u naredne dve godine biti manji. Takođe se predviđa da će javni dug, ne računajući potencijalni dug po osnovu restitucije, pasti i ostati ispod 60 procenata BDP-a. Kako se precizira, u 2018. godini javni dug će iznositi 58,9 odsto BDP-a, a u 2019. godini 55,9 odsto BDP-a.

Ipak, kako se procenjuje, dobri fiskalni izgledi i rastući pritisci na strani potrošnje i dalje će stavljati na ispit vladinu rešenost da održi strogu kontrolu tekućih rashoda, posebno u pogledu troškova za zarade u javnom sektoru i troškova za penzije. 

Okončanje stendbaj aranžmana sa MMF-om i disfunkcionalni sistem fiskalnih propisa takođe doprinose neizvesnosti u pogledu budućeg kursa fiskalne politike. Pored toga, velike poreske i reforme javne administracije i preduzeća u državnom vlasništvu, sa potencijalno znatnim budžetskim efektima, i dalje nisu završene, navodi se u Prolećnim ekonomskim prognozama Evropske komisije, u delu posvećenom Srbiji.

Kada je reč o zemljama regiona, Hrvatsku ove godine, prema proceni EK, očekuje rast od 2,8 odsto, a iduće godine od 2,7 odsto, Sloveniju rast od 4,7 odsto, odnosno 3,6 odsto.

Za Makedoniju se predviđa u ovoj godini rast od 3,1 odsto, a dogodine od 3,3 procenta, za Crnu Goru 3,0 posto u ovoj, odnosno, 2,9 posto u sledećoj godini. Bugarska može da se nada rastu od 3,8 odsto u 2018. godini, a naredne od 3,7 odsto , Rumunija 4,5 odsto ove i 3,9 odsto iduće godine, a Albanija 3,6 odsto i 3,9 odsto, respektivno.

Ostali naslovi

I na leto visoka tražnja za gasom u Evropi
Srpska ekonomija
Ruska gasna kompanija Gasprom povećala je proizvodnju u periodu januar-april 2018. godine za 9,1 odsto na 177,3 milijarde kubnih metara, a isporuke Evropi za 6,3 odsto, na 70,3 milijarde kubnih metara, saopšteno je danas iz te kompanije
Rad RTGS sistema za april
Srpska ekonomija
U RTGS sistemu i kliring sistemu Narodne banke Srbije u aprilu, za 19 radnih dana, realizovano je ukupno 18,3 miliona plaćanja. Od ukupnog broja plaćanja, 3,9 miliona, ili 21,3%, čine nalozi za plaćanje u kliringu, a 14,4 miliona, ili 78,7%, nalozi za plaćanje u RTGS sistemu
Blagi oporavak indeksa
Srpska ekonomija
Prvog trgovačkog dana u maju, na Beogradskoj berzi je zabeležna nevelika investiciona aktivnost, a indeksi su nastavili blagi oporavak
Moguće ukidanje rominga za sve zemlje Zapadnog Balkana
Srpska ekonomija
Na samitu EU - Zapadni Balkan u Sofiji, koji će biti održan 17. maja, mogla bi ponovo da bude aktivirana inicijativa i potpisan sporazum o ukidanju rominga za sve zemlje Zapadnog Balkana, izjavio je danas ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić
Oštra reakcija Mađarske na budžet EU
Srpska ekonomija
Mađarska je danas oštro reagovala na predlog Evropske komisije o smanjenju razvojnih sredstava za države za koje se utvrdi da ne poštuju principe vladavine prava, poručujući da neće pristati na "ucenu"
Međunarodni poljoprovredni sajam od 15. do 21. maja
Srpska ekonomija
Na Novosadskom sajmu će od 15. do 21. maja biti održan 85. Međunarodni poljoprivredni sajam na kome će se predstaviti 1.500 izlagača iz ukupno 30 zemalja, uključujući i Srbiju
Solidan ekonomski zamajac EU će se nastaviti
Srpska ekonomija
Ekonomije Evropske unije i evrozone će ove godine porasti po stopi od 2,3 odsto, da bi naredne godine zabeležile blago usporavanje i ostvarile rast od po 2,0 odsto, saopštila je danas Evropska komisija
Unapređenje saradnje u oblasti infrastrukture sa Turskom
Srpska ekonomija
Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović i ambasador Turske u Srbiji Tanžu Bilgič razgovarali su danas o saradnji dveju zemalja u oblasti saobraćaja i infrastrukture
Turski industrijalci zainteresovani za strateška partnerstva
Srpska ekonomija
Delegacija privrednika iz Turske, članova Asocijacije industrijalaca iz Istanbula, posetila je danas Privrednu komoru Srbije i održala poslovne razgovore sa srpskim preduzeći, a najviše su zainteresovani za ulaganja tekstilnu i prehrambenu industriju i turizam
Srbija posvećena jačanju ekonomske saradnje na Zapadnom Balkanu
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić izjavila je danas, na otvaranju „Jahorina ekonomskog foruma“, da su regionalna saradnja i očuvanje mira i stabilnosti preduslovi za privlačenje novih domaćih i stranih investicija i dalji ekonomski razvoj, kao i temelj napretka čitavog regiona