Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović izjavila je danas da je poseta predsednika Srbije Aleksandra Vučića i državne delegacije Turskoj bila veoma uspešna.
Mihajlović je, gostujući na Radio-televiziji Srbije (RTS), istakla da izgradnja auto-puta Beograd–Sarajevo nije samo pitanje infrastrukture, već simbol dobrih političkih i ekonomskih odnosa Srbije i Turske, prenosi Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Ona je navela da je delegacija Ministarstva saobraćaja Turske, dva dana nakon povratka delegacije Srbije, došla u posetu našoj zemlji i da sa Institutom CIP radi na važnim infrastrukturnim projektima.
Pored izgradnje auto-puta Beograd–Sarajevo, radićemo i na rehabilitaciji i rekonstrukciji pojedinih puteva u Raškoj oblasti, najavila je Mihajlović.
Prema njenim rečima, Srbija je spremna za izgradnju auto-puta Beograd–Sarajevo, ali i sa bosanske strane mora da postoji jasan stav i dogovor.
Građevinski radovi ne mogu početi pre sledeće godine, ali mi se u međuvremenu bavimo uređenjem dokumentacije i rešavanjem eksproprijacije, kako bismo spremno dočekali početak radova, objasnila je Mihajlović.
Očekujemo da će i predsednik Turske prilikom posete Bosni i Hercegovini narednih dana razgovarati sa njihovim rukovodstvom i da ćemo započeti izgradnju auto-puta naredne godine, rekla je ona.
Mihajlović je, govoreći o povećanju maksimalne brzine na auto-putevima u Srbiji, istakla da je kvalitet auto-puteva u našoj zemlji danas mnogo bolji nego ranije i da nema nijednog razloga da ne idemo na evropsku maksimalno dozvoljenu brzinu od 130 kilometara na čas.
Ona je istakla da povećanje maksimalne brzine neće negativno uticati na bezbednost saobraćaja, i dodala da povećanje brzine za 10 kilometara na čas ne isključuje bezbednost saobraćaja.
Mihajlović je najavila da će se u narednom periodu, zajedno sa Ministarstvom unutrašnjih poslova, razmatrati i mogućnost da se na regionalnim putevima koji su novi i rekonstruisani poveća brzina u skladu sa evropskim standardima.
Ona je, kada je reč o štrajku taksista, istakla da resorno ministarstvo već godinu dana zajedno sa predstavnicima taksi udruženja radi na izmeni Zakona o prevozu putnika u drumskom saobraćaju, te da je cilj da se stvore uslovi da svi imaju jednake mogućnosti na tržištu.
Mihajlović je dodala da Vlada želi da stvori uslove taksistima, kojih samo u Beogradu ima 6.500, da obavljaju svoj posao, a da građani imaju najbolju moguću uslugu.
Niko nije protiv digitalnih aplikacija, i ja sam za to, mi smo moderna država, ali je važno da budu registrovani i imaju iste uslove kao taksi delatnici, poručila je ona.
Građanin Beograda ima ista prava kao građanin Njujorka. Nije sporna sama aplikacija ako je registrovana po Zakonu o prevozu putnika. Jer, ne možete da se registrujete po Zakonu o turizmu, a da obavljate taksi prevoz. To su stvari koje hoćemo da rešimo, rekla je Mihajlović.