Ministar zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Goran Trivan prisustvovao je juče predstavljanju petog godišnjeg „izveštaja iz senke“ Koalicije 27 o napretku Srbije u pripremama za pregovore o članstvu u EU, u delu koji se odnosi na Poglavlje 27 – životna sredina.
Trivan je tom prilikom istakao da je u proteklih godinu dana u oblasti zaštite životne sredine u Srbiji, i u tehničkom i u organizacionom smislu, ostvaren napredak, koji je očigledan.
Izvesno je, međutim, da postoje mnoga pitanja koja moramo rešavati, a u kojoj meri ćemo biti uspešni u tome zavisiće od postizanja zajedničkog razumevanja i svesti o značaju unapređenja životne sredine u Srbiji, objasnio je on.
Ministar je podvukao da ćemo doći do rešenja ukoliko ujedinimo napore i nastavimo da radimo u zajedničkom smeru, i posebno ukazao na značaj finansijske podrške i stabilnog okvira finansiranja kao preduslova uspešnog otvaranja Poglavlja 27, saopštilo je Ministarstvo zaštite životne sredine.
Prema njegovim rečima, ukoliko pregovore za otvaranje Poglavlja 27 ne uradimo kako treba snosićemo velike troškove koji se ne izražavaju u novcu, nego u ljudskom životu.
Trivan je ocenio da nam u procesu dostizanja evropskih standarda u zaštiti životne sredine ne nedostaju znanja i naučni i stručni kapaciteti, ali nam je sigurno potrebna finansijska podrška i neophodna izgrađenost administrativnih kapaciteta.
Važno je da smo uspostavili Zeleni fond i da on funkcioniše, ali to nije dovoljno. Namensko trošenje sredstava od „zelenih“ taksi i naknada, više sredstava u ekologiji, to je ključ za postizanje neophodnih ciljeva i standarda u zaštiti životne sredine Srbije, ukazao je ministar.
Na skupu, koji je okupio predstavnike nevladinih organizacija, državne uprave, stručne javnosti i medija, ukazano je na glavne kritičke osvrte u Izveštaju o napretku Srbije u oblasti ekologije.
Reč je o neadekvatnosti finansijskog okvira, odnosno nedovoljnim ulaganjima, izgrađenosti administrativnih kapaciteta i međusektorskoj povezanosti, kao izrazu nedovoljne podrške rešavanju ovih društvenih pitanja.
Trivan je ovom prilikom pozvao nevladine organizacije, stručnu i naučnu javnost, da učestvuju u javnoj raspravi o temama iz svih oblasti ekologije, istakavši da je Ministarstvo otvoreno za svaku vrstu predloga i inicijativa, a u zajedničkom interesu postizanja kvalitetnijeg i zdravijeg života građana Srbije.
Izveštaj „Poglavlje 27 u Srbiji: Izveštaj o (ne)napretku“ izradila je Koalicija 27, koja okuplja 11 nevladinih organizacija radi kritičkog osvrta na postignuto u oblastima iz pomenutog poglavlja i davanja preporuka za unapređenje stanja u zaštiti životne sredine u Srbiji.