Energenti budućnosti, pravila EU i njihov uticaju na energetski sektor bili su glavne teme konferencije „Energetski efikasna Srbija” koju je danas organizovala kompanija Adria Media Group pod pokroviteljstvom Ministarstva rudarstva i energetike.
Na jednom mestu, okupili su se predstavnici najvažnijih institucija i kompanija koje posluju u oblasti energetike u Srbiji, a ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić, koji zbog samita u Sofiji nije mogao da prisustvuje konferenciji, u obraćanju učesnicima putem video snimka naglasio je da je ieneregetski efikasna i energetski održiva Srbija naš prioritet, ali da uprkos postignutim rezultatima, naša zemlja ne spada u štedljive kada je ta oblast u pitanju. Ipak, Srbija je, naveo je, konačno počela da štedi energiju.
Prema njegoivim rečima, unapređenjem energetske efikasnosti jednog broja javnih objekata u Srbiji ostvarene su u proseku uštede od 40 odsto po svakom objektu. Srbija je, rekao je ministar, modernizovala infrastrukturu za proizvodnju energije, i u narednom periodu će setom različitih mera da pospeši smanjenje potrošnje.
Antić je naglasio da će ova godina biti posebno značajna jer će na energetsku mrežu biti pušteno oko 250 megavata novih postrojenja, pre svega iz energije vetra, a da se očekuje još oko 250 megavata i u narednoj godini.
"Vlada Srbije je dosta do sada uradila po pitanju energetske efikasnosti i obnovljivih izbora energije. Postavili smo važne ciljeve i ostvarujemo dobre rezultate jer smo maksimalno posvećeni da unapredimo energetsku efikasnost u Srbiji”, naglasio je ministar i zaključio da je Srbija danas zemlja zelene energije.
Zoran Predić, državni sekretar u ministarstvu energetike i rudarstva, naglasio je da je Vlada Srbije do sada uradila dosta po pitanju unapređenja energetske efikasnosti, te da je u domenu obnovljivih izvora energije ova godina je ključna za našu zemlju.
Predić je rekao da je zahvaljujući realizaciji 39 projekata ušteđeno 40 odsto energije, te da je plan da se do 2020. godine 27 odsto energije proizvodi iz obnovljivih izvora.
Aleksandra Tomić, predsednica Parlamentarnog foruma za energetsku politiku Srbije, koji osim 32 narodna poslanika ima i članove van parlamenta, podsetila je da je Skupština Srbije pre tri godine usvojila Zakon o energetskoj efikasnosti, i da se od tada dosta uradilo po pitanju njegove primene.
"Ukoliko partnerski ne radimo na promociji energetske efikasnosti, bićemo u velikom problemu, zato je važno da sve institucije učestvuju u promovisanju ovih ideja”, istakla je Tomić, dodavši da je važno i učešće Srbije u svetsakoj energetskoj politici, te da su od vitalnog značaja za svetesku budućnost sprovođenje Pariske konvencije i agende 20-30.
U tri panela razgovaralo se o pravilima EU u vezi sa energetskom efikasnošću i energentima za budućnost. Predstavljeni su i projekti, poput Biovill i vetroelektrane, čijom će se realizacijom postići broijni ciljevi ne samo u oblasti energetske efikasnosti, već i zaštite životne sredine.