Privredna komora Srbije partner je na projektu "Smart Factory Hub" koji traje od 2017. godine. Glavni cilj projekta je razvoj istraživanja, inovacija i uslova poslovne politike za trans-nacionalnu saradnju u prerađivačkoj industriji. Finansiran je kroz program "Dunav 2014 – 2020" i trajaće do juna iduće godine.
Prerađivačka industrija predstavlja generator istraživanja i razvoja, inovacija, napretka i zapošljavanja. Digitalizacija proizvodnje je neophodna s obzirom na napredak u procesima i upravljanju ljudskim resursima.
Kompanije iz Srbije su već imale priliku da se kroz projekat upoznaju sa primerima dobre prakse iz regiona i unaprede proizvodne procese i razviju poslovanje, ali i da prikažu sopstvena rešenja partnerima iz regiona. Nosilac projekta je Pomurski tehnološki park u Sloveniji, a u projektu ukupno učestvuje 13 partnera iz 10 zemalja.
Glavni rezultati prve godine projekta su "Platforma za saradnju pametnih fabrika SFCP" koja podržava mala i srednja preduzeća obezbeđujući im geografski pregled i pružiti određene informacije; "Alat za mapiranje" koji se sastoji od pet glavnih panela od kojih neki imaju četiri podkategorije koja mogu da biraju i polje za pretragu sa brojnim opcijama za filtriranje, a sve prati interaktivna mapa i "Priručnik dobrih praksi" planiran kao alat za prerađivačke kompanije, koji opisuje jasna tehnološka rešenja, koja se već koriste u industriji, što takvim kompanijama pruža mogućnost da lakše nauče o postojanju ovih inovativnih praksi i obezbede korisne informacije u fazi pre sprovođenja.
U Priručniku je sakupljeno ukupno 57 dobrih praksi iz 10 zemalja, a u priručniku one su sortirane po kategorijama, koje se smatraju važnim iz perspektive koncepta “pametne fabrike”.
Ove kategorije obuhvataju “mrežu za pametno snabdevanje”, “cloud skladištenje/obrada”, “sajber bezbednost”, “inteligentni senzori/pokretači”, “sajber fizički sistemi”, “inteligentni proizvodi” i druge, koji su usko povezani sa trendovima u nastajanju kao što su “Internet stvari” i “Industrija 4.0”.
Takođe, krajem prethodne godine ostvareni su i glavni rezultati u prvom periodu projekta, i to najpre kroz realizaciju obimnog istraživanja o Industriji 4.0. kroz dva pristupa, „odozdo prema gore“ i „odozgo prema dole“.
Rezultati su prikazani u regionalnim izveštajima Austrije, Bugarske, Hrvatske, Češke, Nemačke, Mađarske, Rumunije, Srbije, Slovačke i Slovenije, dajući celokupan pregled nacionalnih strategija i instrumenata pametne specijalizacije, finansijskih šema, trenutnih sektorskih trendova kao i projektnih i relevantnih učesnika – kreatora rešenja Pametne proizvodnje kao i pregled malih i srednjih preduzeća (MSP-a) koja su usmerena na proizvodnju.
Od aktuelnih događaja vezanih za projekat izdvaja se Akademija za obuku Smart Factory HUB koju je organizovao IAT Univerzitet u Štutgartu krajem prošlog meseca gde su tokom tri dana, članovi partneri na projektu i fasilitatori učili o Industriji 4.0 kroz obuke, radionice, posete fabrikama i kroz posete laboratorijama Frauhofe (buduća radna laboratorija).
Krajem septembra 2018. godine predstoji skup 130 međunarodnih stručnjaka iz privrede i akademske zajednice u oblasti 3D štampe, u Štajeru, u muzeju Arbeitswelt. Predstaviće se i diskutovati o dostignućima u oblasti istraživanja i trendovima. Simpozijum ima za cilj da olakša sinergije između istraživanja i industrije, da istakne najnovija dostignuća i više o metodama 3D štampe sa fokusom na polimere.
Takođe, u okviru projekta predviđen je i Slovački sajam za poslovno povezivanje u Njitri koji organizuje Agencija za ulaganja i razvoj Slovačke kao prateći događaj 25. Međunarodnog sajma inženjerstva u Njitri, u Slovačkoj, saopštila je PKS.
Događaj ima za cilj da okupi organizacije i kompanije koje nude ili traže nove tehnologije, inovativne alate i moderna rešenja za svoje proizvode, usluge, dalji razvoj i procese proizvodnje. Sajam u Njitri je međunarodni događaj koji se fokusira na bilateralna pregovaranja između domaćih i stranih kompanija sa ciljem stvaranja novih poslovnih odnosa. U okviru događaja organizovaće se nekoliko stručnih panel diskusija i radionica.
Privredna komora Slovačke predstaviće Projekat Smart Factory HUB, delimične rezultate, ciljeve projekte i događaje na kojima mogu da učestvuju mala i srednja preduzeća. Štaviše, predstaviće fasilitatore, alat za transfer tehnologija za platformu za saradnju pametnih fabrika i ostale. Svim zainteresovanim stranama će biti obezbeđene konsultacije i detaljne informacije o Projektu Smart Factory Hub.
Pomurski tehnološki park, vodeći partner Projekta Smart Factory HUB, će zajednički organizovati događaj 26. i 27. septembra 2018. godine u Mariboru (Slovenija).
Događaj se naziva SEE MEET , gde će se održati B2B sastanci, dok će Pomurski tehnološki park dodatno organizovati konferenciju o Industriji 4.0 kako bi se predstavila inovativa rešenja o pametnim fabrikama.