Sekretarijat za zaštitu životne sredine poboljšaće jelovnike ugostiteljskih lokala u okviru programa „Ekobiznis Beč“ („Oekobusiness Wien“) koji već dugo unapređuje hotelijerske i druge objekte. Austrijski institut za kontrolu kvaliteta „Biogarantie“ oceniće kvalitet prehrambene ponude i objektima širom Beča dodeliti bronzani, srebrni ili zlatni pečat pod sloganom „Ukusno jelo, naravno!“.
Inicijativa „Ukusno jelo, naravno!“ treba da unapredi gastronomsku ponudu i da podigne svest građana kada je u pitanju potrošnja vode, smanjenje otpadaka od hrane i emisija ugljen-dioksida. Vlasnicima bečkih hotela, restorana i kafana omogućene su konsultacije, finansijska podrška i različita rešenja za smanjenje troškova energije, otpada i drugih resursa.
Organski proizvedena hrana u preradi ne sadrži hemijska sredstva, konzervanse ili druge hemikalije. U zavisnosti od toga koliki je zapravo udeo organski proizvedene hrane na jelovniku i kakvog su kvaliteta ponuđeni životinjski proizvodi, restoranima se dodeljuje bronzani, srebrni ili zlatni pečat kvaliteta.
Pored toga što se ovom inicijativom savetuju i ocenjuju ugostitelji, data im je mogućnost da manja preduzeća sarađuju sa većim i da u takvoj razmeni informacija zajedno pronađu najbolja rešenja za svoje poslovanje.
„Zahvaljujući ovoj inicijativi u prvi plan stavljamo one restorane koji vode računa u nabavci najboljih namirnica, brinu o održivosti kulinarske ponude i o dobrobiti životinja“, naglašava šefica Sekretarijata za zaštitu životne sredine, Karin Bihl-Krameršteter. „Istovremeno želimo da probudimo svest konzumenata, jer se na mnogim mestima još uvek ne precizira da li su njihove namirnice održive i organski proizvedene, da li je ponuđena hrana regionalna ili sezonska i da li se, ukoliko se radi o namirnicama životinjskog porekla, vodi računa o uslovima u kojima se drže životinje,“ naglašava Krameršteter.
Neki od najvažnijih kriterijuma inicijative „Ukusno jelo, naravno!“ podrazumevaju da udeo organski proizvedene hrane treba da iznosi najmanje 30%. Srebrni pečat dobijaju jela koja imaju preko 75%, a zlatna preko 90% organski proizvedene hrane. Jaja moraju da budu iz slobodnog uzgoja, a zlatni pečat dobijaju samo restorani koji imaju 100% organski proizvedena jaja. Na meniju se traže najmanje četiri organski proizvedena mlečna proizvoda dok zlatni pečat dobijaju samo 100% organski proizvedeni mlečni proizvodi. Najmanje jedna sorta mesa ili ribe mora da bude organski proizvedena. Zlatni pečat dobijaju jedino 100% organski proizvedene sorte. Podaci o poreklu moraju da budu navedeni. Margarin, čokolada i čokoladnih namazi treba da imaju sertifikat „Okruglog stola za održivo palmino ulje“ (RSPO) odnosno inicijative „Grupa za Inovaciju palminog ulja“ (POIG) koji su nastali sa ciljem zaštite i ravnomerne raspodele u lancu dobavljača palminog ulja. Najzad, vegetarijanska ponuda se na svakom jelovniku podrazumeva.
Za poboljšanje ishrane svojih građana Grad Beč je uveo različite programe i inicijative. Tako je udeo organski proizvedene hrane u različitim ustanovama već znatno poboljšan. U gradskim vrtićima su tako mlečni proizvodi 100%, a ukupan udeo namirnica 51% organskog porekla.
Finansiranje inicijative podržali su Privredna komora Grada Beča, Fond za ekološku struju, Savezno ministarstvo Austrije za održivi razvoj i turizam i mnogi drugi.