Proizvodnja plastičnih kesa u Republici Srbiji je oko 9.000 tona godišnje, a udeo u strukturi celokupnog generisanog otpada 0,35 - 0,40 % dok se produkcijom ove vrste ambalaže bavi između 60 i 70 preduzeća, naglašeno je na sastanku Sekcije proizvođača plastičnih proizvoda - Sekcije proizvoda za transport i pakovanje od plastike / proizvođača kesa održanom u PKS.
Proizvođači plastičnih kesa su pri Udruženju za hemijsku i gumarsku industriju i industriju nemetala PKS oformili svoju sekciju i pripremili materijal koji bi trebalo da se predstavi Ministarstvu zaštite životne sredine i široj javnosti, saopštila je PKS.
Predsednik sekcije je Viktor Grujić, suvlasnik preduzeća POLIPAK iz Batočine. Na sastanku je naglašeno da će, jednom kada se prestane sa deljenjem besplatnih kesa koje posle upotrebe služe kao kese za đubre, građani morati da kupuju kese za otpad i usled čega se neće smanjiti upotreba kesa, što je postavljeno kao cilj u okviru Direktiva EU za plastiku.
Proizvođači su izneli iskustva evropskih ekonomija i modela upravljanja kesama i odbacili tvrdnje da je moguće trgovati i proizvoditi bez plastičnih kesa. Posebno je istaknuto da se zaboravlja da se kese prave od PE kao većina plastike i da nisu kancerogene. Na sastanku je iznet stav proizvođača da proizvodnja i upotreba kesa ne predtsavljaju problem već je to neuređeno prikupljanje i selektovanje otpada obzirom da se kese mogu reciklirati, odnosno, da se i ostala plastika od PE takođe nalazi odbačena u vodotokovima i u prirodi ali se to ne spominje u smislu zabrane upotrebe.
Takođe, na ovom sastanku čulo se mišljenje da z a mnoge proizvode, posebno prehrambene, ambalaža je presudan činilac pri plasmanu na tržište, odnosno, da je udeo ambalaže u nacionalnom dohotku neke zemlje i pokazatelj njene razvijenosti.
Plastična kesa nije najveći ekološki problem, tvrde proizvođači, već ponašanje i svest potrošača, odnosno, upravljanje komunalnim otpadom čini ovu situaciju problematičnom, pa bi upravljanje otpadom od plastičnih kesa trebalo učiniti optimalnim u velikom dijalogu potrošača, trgovine, komunalnog sektora i proizvođača, i naći optimalno rešenje jer idealnog rešenja nema.
Proizvođači su spremni, zaključeno je na skupu u PKS, da podrže napore državnih organa za smanjenje upotrebe kesa, uvođenje razgradivih aditiva i standardizaciju upotrebe kesa u trgovinama, odnosno, modernizaciju proizvodnje upotrebom novih tehnologija i ekoloških materijala.