Prenosni sistem električne energije Srbije je stabilan, siguran, razvija se u skladu sa potrebama zemlje, njene infrastrukture, ali i u skladu sa regionalnim projektima i objektima, izjavila je danas direktorka Elektromreže Srbije (EMS) Jelena Matejić.
Ove godine EMS obeležava 60 godina prenosa električne energije, odnosno, od osnivanja prve kompanije za prenosni sistem u Srbiji, ističe Matejić, te je povodom toga na Elektrotehničkom fakultetu održana tribina o rezultatima i perspekitvama prenosa elektirčne energije.
Govoreći o razvoju EMS-a, Matejić je rekla da ta kompanija danas ide u korak sa Evropom.
Pohvalila je i saradnju EMS-a sa Elektrotehničkim fakultetom Univerziteta u Beogradu i podršku koju ova kompanija daje dualnom obrazovanju.
Prema njenim rečima, četvrtu godinu zaredom EMS dodeljuje stipendije studentima ovog fakulteta koji dobijaju mentore i u praksi stiču znanja koja će im poslužiti u kasnijem radu.
“Ulaganjem u mlade ljude podržavamo i njihov ostanak u Srbiji, što je dobro za razvoj zemlje”, naglasila je Matejić.
Osvrčući se na rad dug šest decenija, Matejić je posebno istakla da se mnogo toga promenilo, osim jednog.
“Tokom 60 godina bilo je promena, ali je ostala posvećenost zaposlenih delatnosti kojom se bavi kompanija”, istakla je direktorka EMS-a.
Dr Milo Tomašević, v.d. dekan Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, otvarajući tribinu govorio je o iskustvima i perspektivama prenosa električne energije i naglasio dobru saradnju EMS-a sa ETF, koji ove godine obeležava 70 godina rada.
Moderator doc. dr Predrag Stefanov je, govoreći o istorijatu EMS-a, rekao da je elektroimreža osnovana 28. juna 1958. godine, da je od tada do danas učinjeno više koraka napred, a 2015. osnovan je Centar za koordinaciju sigurnosti.
Duško Tubić, direktor Centra za koordinaciju sigurnosti SCC Beograd istakao je da je to jedan od pet centara te vrste u Evropi, a kao najveći izazov naveo Paket čiste energije za sve Evrope, čije se usvajanje očekuje do kraja ove godine.
Branislav Đukić, korporativni direktor za međunarodne i regulatorne poslove u Akcionarskom društvu Elektromreža Srbije rekao je, između ostalog, da EMS ima 10.000 km visokonaponskih dalekovoda, vlasnički udeo u šest firmi, a od osam električnih granica četiri su sa Evropskom unijom.
Prof. dr Nikola Rajaković sa Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu primetio je da je EMS sinonim za prenos električne energije i visokoprofitabilna kompanija čija je mreža prirodni monopol.
Kao ključne godine za prenos električne energije u Srbiji naveo je 1903, kada je počela s radom HE Vučjanka kod Leskovca i 1970, kada je puštena u rad HE Đerdap.