Srbija je po indeksu nelegalne trgovine zauzela 57. mesto među 84 zemlje i najbolje je rangirana od tri balkanske zemlje, a u kategoriji carinsko okruženje je čak nadmašila prosečan globalni indeks, prema danas predstavljenim rezultatima izveštaja "The Economist Intelligence Unit" (EIU).
Prema Globalnom izveštaju o indeksu nelegalne trgovine, koji je danas predstavljen na konferenciji "Nelegalna trgovina i siva ekonomija - međunarodna i lokalna perspektiva" u organizaciji Američke privredne komore u Srbiji (AmĆam), Srbija je od mogućih 100 poena ostvarila skor od 52,2 poena.
Jelena Pavlović, predsednica Američke privredne komore, rekla je sa siva ekonomija predstavlja jedan od tri goruća problema u poslovnom ambijentiu jer nelojalna konkurencija pogađa sve industrije.
"Siva ekonomija umanjuje prihode država i privrede i time onemogućava snžniju investicionu aktivnost, što je pretpostavka za brži privredni rast. Uprkos prošlogodišnjem rekordnom prilivu direktnih stranih investicija od oko 2,.4 milijarde evra, domaće privredne investicije činile su skromnih 9% BDP-a i tu je veliki izazov za unapređenje", rekla je Jelena Pavlović.
Kristofer Klejg, izvršni urednik "The Economist Intelligence Unit", naglasio je da je Srbija bolja od ptroseka zemalja koje su učestvovale u istraživanju u kategoriji carinskog okruženja, do se zajedno sa Bosnom i Hercegovinom i Crnom Gorom suočava sa izazobvim koji se odnose na problem korupcije, jačanja institucija i nedostatak transparentnosti.
Predstavnici nadležnih državnih institucija, poslovne zajednice i nezavisni eksperti razgovarali su o ključnim izazovim i narednim koracima na putu suzbijanja nelegalne trgovine i sive ekonomije u Srbiji sa ciljem stvaranja jednakih uslova poslovanja za sve aktere na tržištu i poboljšanja poslovne klime.
Zaključeno je da Srbija, kako bi smanjila bivoi sive ekonomije,a posebno nelegalne trgovine kao njenog najvećeg pojavnoig oblika, treba da unapredi efikasnost pravposudnog sistema, ojača institucije za nadzor i sprečavanje korupcije i pranja novca i suzbije rast nelegalne onlajn trgovine.