Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Inflacija je niska, stabilna, predvidiva

Beograd
Foto: NBS
Srpska ekonomija

Inflacija u julu je iznosila 2,4 odsto, a nova projekcija NBS predviđa privredni rast od četiri odsto u 2018. godini, izjavila je danas guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković na prezentaciji avgustovskog Izveštaja o inflaciji, na kojoj su predstavljena monetarna i makroekonomska kretanja u periodu od prethodnog izveštaja, kao i očekivanja za naredni period.

Pet godina zaredom, inflacija je niska, stabilna, predvidiva i uporediva sa evropskim zemljama, a Narodnoj banci Srbije se veruje da će inflacija biti niska i u budućnosti.

"Niska inflacija je postala normalnost u Srbiji, što znači da smo bili uspešni u našem osnovnom cilju", rekla je Tabaković na prezentaciji "Izveštaja o inflaciji - avgust 2018" koji je Izvršni odbor NBS usvojio na sednici održanoj 9. avgusta.

Kako je 6. avgusta zaokružen njen prvi mandat na poziciji guvernera, Tabakovićeva se osvrnula na neke od rezultata koji su postignuti tokom šest godina.

"I sami ste svedoci da je ekonomija Srbije u proteklih šest godina transformisana u stabilnu i perspektivnu ekonomiju – ekonomiju s niskom i predvidivom inflacijom, uravnoteženim fiskalnim bilansom, smanjenom eksternom neravnotežom, opadajućom putanjom javnog i spoljnog duga, rastućim investicijama i oporavkom tržišta rada. Danas smo zemlja sa znatno nižom premijom rizika, boljim kreditnim rejtingom i pozicijom na eđunarodnim listama konkurentnosti. Napredak prepoznajemo i po nižim kamatnim stopama, a svakako i po očuvanju vrednosti dinara i otvorenim mogućnostima da povećamo naše dohotke, što se sve odražava na rast investicija, izvoza i proizvodnje", rekla je Tabakovićeva.

U takvom ambijentu, kako je navela, bruto domaći proizvod Srbije raste jedanaest uzastopnih tromesečja, i ove godine će, prema našim novim projekcijama, zabeležiti stopu rasta od 4%. To je za 0,5 procentnih poena više u odnosu na našu projekciju iz maja zbog rasta građevinarstva i poljoprivrede bržeg od projektovanog, posmatrano s proizvodne strane, odnosno zbog bržeg rasta investicija, posmatrano s rashodne strane.

"Očekujemo da se takva kretanja nastave i u narednom periodu, s obzirom na to da povoljni domaći uslovi podržavaju rast investicija i izvoza, a time i rast zaposlenosti i životnog standarda građana. Ono što je najvažnije – postignuti su dugoročno održivi rezultati. Svojim najvažnijim rezultatom smatramo to što je niska inflacija postala „normalnost” u Srbiji, što znači da smo bili uspešni u realizaciji našeg osnovnog, zakonom definisanog cilja", istakla je Tabakovićeva.

Podsetila je da je u jesen 2012. godine, međugodišnja inflacija je iznosila 12,9%.

"Za manje od godinu dana spustili smo je na 2,2% i tokom narednih pet godina očuvali na nivou od 2,0% u proseku. Od tada do danas inflacija u Srbiji je na nivou inflacije u evropskim zemljama i u julu je iznosila 2,4%. Nameru da postignuto sačuvamo i u narednom periodu potvrdili smo i donošenjem odluke da smanjimo cilj za inflaciju sa 4 ± 1,5% na 3 ± 1,5% od početka 2017. godine", dodala je Tabakpvićeva.

Prema njenim rečioma, niski inflatorni pritisci postignuti su pre svega adekvatnim merama monetarne politike i uz punu koordinaciju s fiskalnom politikom, što je bilo i u osnovi usidravanja inflacionih očekivanja.

Danas, i gotovo pet godina unazad, istakla je, finansijski sektor i privreda veruju da će inflacija biti očuvana na niskom nivou, što unosi izvesnost u njihovo poslovanje i planiranje. 

Ostali naslovi

Međunarodna berza valuta u Londonu ostala bez turskih lira
Srpska ekonomija
Međunarodna berza valuta (ICE) u Londonu saopštila je da joj je ponestalo turskih lira u utorak, jer su brojni Britanci pohrlili u Tursku kako bi maksimalno iskoristili benefite slabe lire
Sankcije za tri strane kompanije zbog Severne Koreje
Srpska ekonomija
Sjedinjene Američke Države su juče uvele sankcije za tri strane kompanije, zbog, kako je saopšteno, kršenja ograničenja na trgovinu sa Severnom Korejom
Evro 118,0278 dinara
Srpska ekonomija
Evro je danas zadržao približno istu vrednost prema evru i zvanični srednji kurs je 118,0278 dinara za jedan evro, objavila je Narodna banka Srbije
Jačati saradnju sa Surinamom na svim poljima
Srpska ekonomija
Prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić i ministar finansija Republike Surinam Gilmor Hoefdrad izrazili su danas spremnost za nastavak daljeg rada na unapređenju bilateralne saradnje u više oblasti
Ulaganje u građane i njihovo usavršavanje prioritet Vlade
Srpska ekonomija
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Republike Srbije Zoran Đorđević održao je danas sastanak sa direktorima svih filijala Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ), istakavši da su ovakvi sastanci prilika da se dodatno unapredi rad ove ustanove
Brojne mogućnosti za razvoj privredne saradnje sa Korejom
Srpska ekonomija
Prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić iskazao je danas zahvalnost ambasadoru Republike Koreje u Srbiji Juu De Džongu na veoma uspešnoj i dinamičnoj saradnji ostvarenoj tokom njegovog mandata u Beogradu
Javni poziv Program za unapređenje biznis kapaciteta u IT sektoru
Srpska ekonomija
Kabinet predsednice Vlade Republike Srbije i Kancelarija za IT i eUpravu u saradnji sa Programom UNDP uputili su poziv svim zainteresovanim pravnim licima da u okviru "Programa za unapređenje biznis kapaciteta u IT sektoru", podnesu zahteve za dovođenje međunarodno priznatih stručnjaka za razvoj IT/inovativnih proizvoda i rast start-apova na stručnim konferencijama
Vanredni inspekcijski nadzor mostova u Srbiji
Srpska ekonomija
Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović naložila je danas vanredni inspekcijski nadzor svih mostova u Srbiji dužih od 100 metara
Porasle cene dozvola EU za proizvodnju ugljenika
Srpska ekonomija
Cene dozvola za proizvodnju ugljenika u Evropskoj uniji porasle su najviše u poslednjih 10 godina, s obzirom da je smanjivanje snabdevanja izazvalo porast kupovine
Obustavljen izvoz breskvi u Rusiju
Srpska ekonomija
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović kaže da izvoz voća u Rusiju ide jako dobro i da očekuje da će mera obustave izvoza breskvi i nektarina u tu zemlju, koja je počela da se sprovodi danas, trajati sedam do deset dana