Siva ekonomija predstavlja ozbiljan izazov na putu ekonomskog razvoja u državama u tranziciji. Nelegalne ekonomske transakcije i korupcija negativno utiču na rast srpske ekonomije. Vlada Republike Srbije sprovodi brojne mere u smeru smanjenja ekonomskih aktivnosti na sivom tržištu, međutim učešće nelegalnih ekonomskih transakcija i dalje čine značajan deo domaćeg BDP-a. O tome i drugim temama saznajte više u emisji Srpska ekonomija u ponedeljak u 18:30 sati na RTS2.
Nelegalna trgovina, korupcija i delatnosti u okviru takozvane sive ekonomije su integralni deo sveobuhvatne ekonomske slike Republike Srbije. Predstavnici vlasti u Srbiji aktivno rade da bi smanjili ili u potpunosti ukinuli takve negativne ekonomske delatnosti, međutim geografski položaj Republike Srbije, veoma nizak životni standard građana, kao i siromašno okruženje posmatrano sa regionalnog ugla, onemogućavaju efikasan i efektivan obračun sa aktivnostima na sivom i crnom tržištu.
O negativnim posledicama sive ekonomije i korupcionaških aktivnosti na razvoj domaće privrede, o značaju elektroprenosnog sistema na pospešivanje ekonomskog rasta i privlačenja stranih investitora, o rastu domaće valute i procesu restrukturiranja javnih preduzeća, o merama za samozapošljavanje koje nudi Nacionalna služba za zapošljavanje, kao i o najnovijim vestima iz sveta domaće i globalne ekonomije i kretanjima na produktnom berzanskom tržištu za Srpsku ekonomiju govore: prof. dr Dragan Đuričin, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, prof. dr Jovica Milanović, Elektrotehnički fakultet u Mančesteru, Jelena Pavlović, predsednica Američke privredne komore, Veselin Milošević, pomoćnik direktora Uprave carine, Stefano Beti, zamenik generalnog direktora Transnacionalne alijanse za borbu protiv nelegalne trgovine i Tanja Bjelobrk iz Nacionalne službe za zapošljavanje.