Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić izjavila je da je Vlada usvojila čitav niz mera sa ciljem da se slučajevi kao što je tragedija u OŠ „Vladislav Ribnikar“ nikada ne ponove, ocenivši da tragedija ne bi bila sprečena čak i da su te mere postojale i pre ovog slučaja.
Brnabić je u izjavi za Televiziju „Pink“ rekla da se u tom smislu ne slaže sa pojedinim tvrdnjama da je sistem zakazao, istakavši da ako sistem negde nije zatajio, nije zatajio u ovom slučaju i na ovom primeru.
Možda bi zakazao u nekom drugom slučaju. Ne sporim da ima mnogo problema, to su problemi iz savremenog sveta i problemi mnogih zemalja, na nama je da vidimo da li možemo još nešto bolje da uradimo i pružimo dodatnu podršku školama, nastavnicima i svima kojima je ona potrebna, navela je premijerka.
Ona je napomenula da će Vlada formirati i Savet za sprečavanje vršnjačkog nasilja, naglasivši da se na ovoj temi radilo i mnogo ranije.
Prema njenim rečima, održavani su sastanci sa sindikatima, obavljani razgovori sa NVO i razgovori o izmenama i dopunama Zakona o obrazovanju, izmenjeni su pravilnici kako se u školama boriti protiv vršnjačkog nasilja, a i napravljena platforma „Čuvam te“.
Ona je naglasila da je Ministarstvo pravde jutros prosledilo i započelo konsultacije sa Evropskom komisijom oko izmena Krivičnog zakona kako bi se starosna granica za krivičnopravnu odgovornost maloletnih lica smanjila sa 14 na 12 godina.
Imamo primere u Evropskoj uniji gde je starosna granica niža od 14 godina, kao na primer u Grčkoj, gde je osam godina, dok je u Francuskoj 10. Dakle, postoje primeri u EU i mislim da tu nećemo nailaziti na prepreke, ocenila je Brnabić.
Premijerka je, govoreći o streljanama, ponovila da Ministarstvo unutrašnjih poslova treba da izvrši strogu kontrolu rada svih streljana, a da se u saradnji sa Ministarstvom pravde u roku od mesec dana pripremi izmena propisa, te eksplicitno zabrani pristup streljani maloletnim licima.
Prema njenoj oceni, posebno će biti teško implementirati meru koja se tiče unapređenja bezbednosti dece na internetu iz tehnoloških razloga, ali i zbog mnogih organizacija i pojedinaca koji će to okarakterisati kao udar na slobodu govora.
Ona je dodala i da se iznose zamerke i žalbe onda kada se pokuša presretanje komunikacije ljudi koji se registruju pod nadimcima na društvenim mrežama, a potom to koriste za dalju promociju nasilja, deljenje takvog sadržaja, uključujući i pretnje medijima.
Brnabić je navela da će takođe biti osporeno snižavanje starosne granice za krivičnopravnu odgovornost, jer će neke NVO reći da to nije civilizacijski standard, kao što je bio slučaj kada je usvojen „Tijanin zakon“.