Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić izjavila je u Subotici, gde je predstavila rezultate Vlade u prvih godinu dana rada, da je uverena u to da su rezultati u godini za nama pomerili napred i nas kao društvo i našu zemlju.
Brnabić je na konferenciji za novinare na Paliću poručila da je Vladi koju vodi važno da je otvorena, dostupna i pristupačna građanima, orijentisana na rezultate i da razmišlja tako da svakog dana ispunjava obećanja.
Čitava Vlada i svi ministri radili su vredno i posvećeno i ja sam jako zadovoljna postignutim rezultatima, istakla je predsednica Vlade Srbije.
Želim i važno je da naglasim da smo mi ovde jedan isti tim sa predsednikom Republike Srbije Aleksandrom Vučićem i sa njegovim timom i da zajedno nastavljamo reforme pokrenute u mandatu njegove Vlade, naglasila je ona.
Premijerka je istakla da Vlada radi u službi svojih građana i podsetila na to da su tokom 365 dana rada ove vlade povećane penzije i plate u javnom sektoru, da su nastavljene ekonomske reforme i reforma javne uprave.
Do kraja godine biće ukinut Zakon o smanjenju penzija iz 2014. godine i sve penzije biće povećane za 7,2 odsto, a biće i dodatnog povećanja za one sa najmanjim prinadležnostima, naglasila je Brnabić i podsetila na to da su penzije prethodno povećane za pet odsto.
Takođe, ona je navela da su plate u javnom sektoru povećane između pet i 10 odsto i da se do kraja godine planira još jedno povećanje, zahvaljujući dobrim rezultatima fiskalne discipline.
Održana je finansijska disciplina i nastavljeni su važni infrastrukturni projekti, naglasila je predsednica Vlade i dodala da je završen Klinički centar u Nišu, kao i da su otvoreni Narodni muzej i Muzej savremene umetnosti.
Prema njenim rečima, na jučerašnji dan imali smo suficit u budžetu u iznosu od 29,7 milijardi dinara, javni dug smanjen je i iznosi 59,6 odsto, a ekonomski rast ostaje prioritet.
Brnabić je, pozivajući se na "Fajnenšl tajms", saopštila da je Srbija privukla 12 puta više stranih direktnih investicija nego što se očekuje i na taj način postala prvak sveta u konkurenciji 194 zemlje.
Neto priliv stranih investicija za šest meseci, kako je navela, iznosi 1,1 milijardu evra.
Brnabić je ukazala na to da je u prvih godinu dana rada Vlade minimalac povećan 10 odsto i da je podignut cenzus za neoporezivi deo sa 11.790 na 15.000 dinara, čime je značajno rasterećena privreda.
Premijerka je istakla da je Srbija na "Duing biznis listi" Svetske banke prošle godine zauzela 43. mesto od 190 zemalja, što je najbolja pozicija ikada na toj listi, a Svetska banka je proglasila našu zemlju liderom u sprovođenju reformi u Jugoistočnoj Evropi.
Prema njenim rečima, završili smo trogodišnji aranžman sa MMF-om, pohvaljeni kao jedan od šampiona reformi u svetu i dogovorili smo novi bez finansijske podrške, koja nam nije potrebna čak ni iz predostrožnosti, kako bismo obezbedili nastavak strukturnih reformi.
Premijerka je saopštila da je potpisano 35 novih ugovora sa domaćim i stranim investitorima, koji su vredni 250 miliona evra i koji će obezbediti 9.227 novih radnih mesta.
Vlada, kako je istakla, nastavlja da rešava problem stečaja, podiže stare gigante i domaće brendove i već je rešeno pitanje "Galenike", IMT-a, "Magnohroma", a radiće se na rešavanju problema "Ikarbusa", BIP-a, FAP-a, "Valjevske pivare", "Toze Marković" i drugih kompanija.
Brnabić je naglasila da je u prvom kvartalu ove godine zabeležen rast od 4,6 odsto, što je najveći rast u protekloj deceniji.
Ona je istovremeno poručila da je potrebno novo znanje za novo doba i da su mladi šansa za taj iskorak i potencijal za budućnost.
Brnabić je podsetila na to da je uvedena informatika i računarstvo kao obavezan predmet u petom razredu osnovne škole, pri čemu Srbija ima najbolji program u Evropi.
Škole su povezane internetom, novi kompjuteri su nabavljeni, uvedeni su elektronski dnevnici u više od 560 škola u Srbiji i do kraja godine koristiće ga sve osnove škole, a onda će se krenuti sa njegovim uvođenjem i u srednje škole, najavila je premijerka.
Takođe, kako je dodala, ovih dana učenicima će biti na raspolaganju više od 40 IT odeljenja u gimnazijama širom Srbije, što je za pet puta više nego pre.
Ona je ponovila da je digitalizacija velika šansa za našu zemlju, uz podsećanje na to da je otvoren Centar digitalne poljoprivrede Srbije na Institutu BioSens, da je u Bačkoj Topoli otvorena prva digitalna farma u regionu, da je otvoren prvi državni Data centar u Beogradu, dok će od 1. oktobra biti ukinut pečat za privredu, koji se šalje u istoriju.
Brnabić je navela da je u prethodnih godinu dana investirano više od 81 milijarde dinara u putnu i železničku infrastrukturu, otvoreno 36 kilometara auto-puta na Koridoru 10, potpisan ugovor vredan 450 miliona evra za deonicu Preljina–Požega, i rekonstruisano i pušteno u saobraćaj 77,6 kilometara pruge.
Ona je ukazala na to da je nakon 19 godina posle NATO bombardovanja obnovljen Žeželjev most u Novom Sadu i ponovo uspostavljen železnički saobraćaj.
Investicija od pet miliona evra uključuje izgradnju auto-puta Mira, od Niša do Prištine, Fruškogorskog auto-puta i auto-puta Beograd–Sarajevo i to je ono što nas očekuje u narednom periodu, najavila je premijerka.
Ona je istakla da će biti rekonstruisan i Klinički centar u Beogradu, kao i Klinički centar Vojvodine i centar u Kragujevcu, uz napomenu da je obnovljena Univerzitetska klinika u Tiršovoj, u koju je već uloženo više od 6,5 miliona evra.
Ponosni smo na to što smo konačno završili rekonstrukciju Narodnog i Savremenog muzeja, kao što smo završili i rekonstrukciju Galerije Matice srpske u Novom Sadu, poručila je ona i ocenila da to pokazuje koliko je Vlada fokusirana na rezultate.
Brnabić je naglasila da su uvedene elektronske zdravstvene knjižice, da je proširen projekat E-beba, koji je sada ušao u drugu fazu i omogućava roditeljima da već u porodilištu podnesu i zahtev za roditeljski dodatak.
Takođe, kako je dodala, uveden je i sistem e-recept, koji omogućava automatsko izdavanje recepata hroničnim bolesnicima, a pokrenuta je i platforma e-sud.
Premijerka je, govoreći o projektu adresni registar, rekla da će taj projekat omogućiti da se do kraja ove godine konačno uvede u red državna uprava, odnosno da svi građani imaju broj i ulicu na kojoj žive i rade.
Pre godinu dana pustili smo u rad sistem elektronske javne uprave, kako građani ne bi više bili kuriri države, istakla je Brnabić i dodala da je time građanima ušteđeno 500.000 sati čekanja u redu, a državi približno 20 miliona dinara za štampanje papira.
Govoreći o populacionoj politici, ona je podsetila na usvajanje Zakona o finansijskoj podršci porodicama sa decom i izmene i dopune Strategije za podsticanje rađanja, u okviru koje su određeni iznosi za prvo, drugo i treće dete.
Premijerka je saopštila i da je u prvih godinu dana rada Vlade Srbije zaplenjeno 1.107 kilograma narkotika i otkriveno 19 nelegalnih laboratorija za proizvodnju droge.
Takođe, u prvoj godini mandata izvršena je i nabavka aviona za potrebe RV i PVO Vojske Srbije i otvorena su četiri poglavlja u pregovorima sa Evropskom unijom, ukazala je Brnabić.
Ona je izjavila da će Vlada nastaviti da podržava nacionalnu avio-kompaniju "Er Srbija", navodeći da će to činiti u skladu sa svim pravilima Evropske unije i zaštite konkurencije.
Nadam se da će "Er Srbija" nastaviti da raste i uvećava svoj profit iz godine u godinu. Kompanija je sve profitabilnija u jako konkurentnom tržištu, istakla je premijerka i dodala da je to važno za ugled naše zemlje.
Brnabić je izjavila i da očekuje mnogo od Samita Kine i zemalja centralne i istočne Evrope koji počinje sutra u Sofiji i gde će biti potpisano nekoliko ugovora.
Ona je, odgovarajući na pitanje novinara o očekivanjima od Samita Zapadnog Balkana u Londonu 9. i 10. jula u okviru Berlinskog procesa, rekla da su regionalno povezivanje i saradnja važni, ali da mnogo više očekuje od Samita u Sofiji.
Premijerka je, govoreći o regionalnoj saradnji, istakla da je važno da se region energetski i infrastrukturno povezuje, kao i da joj je žao što nije malo više vremena posvetila Regionalnoj kancelariji za mlade, saopštila je Kancelarija za saradnju sa medijima Vlade Srbije.
Brnabić je, na pitanje da izdvoji jedan od najbitnih događaja koji je obeležio rad Vlade, rekla da je to teško, ali je navela otvaranje Kliničkog centra u Nišu, Narodnog muzeja i Muzeja savremene umetnosti, a posebno uvođenje informatike kao obaveznog predmeta u osnovnim školama, što je, kako je ocenila, definitivno pečat ove vlade.