Koalicija za razvoj filantropije dostavila je predlog premijerki Ani Brnabić, da se pri Vladi Srbije formira Savet za filantropiju sa ciljem unapređenja davanja u opšte korisne svrhe, istaknuto je na sednici Saveta za društveno odgovorno poslovanje PKS.
U Privrednoj komori Srbije održana je četvrta sednica Saveta za društveno odgovorno poslovanje na kojoj je predstavljen projekat Koalicije za razvoj filantropije „Unapređenje zakonodavnog okvira za davanje“, kao i godišnji izveštaj o dobročinstvu za 2017. pod nazivom „Srbija daruje“.
Veran Matić, predsednik Saveta, ukazao je na ciljeve neformalne koalicije koju čine Fondacija Ana i Vlade Divac, Trag fondacija, Katalist fondacija, Fond B92 i Srpski filantropski forum. Koalicija je dostavila predlog predsednici Vlade Srbije da se formira Savet za filantropiju ciljem unapređenja davanja u opšte korisne svrhe, saopštila je PKS.
Članovi neformalne koalicije su u junu 2018. godine prezentovali plan rada ovog tela, navodeći kao prioritete stvaranje infrastrukture za razvoj filantropije, unapređenje pravnog-fiskalnog okvira za davanje za opšte dobro, promociju primera dobre prakse i efekata davanja za opšte dobro, poboljšanje mehanizama za transparentnost davanja i rezultata davanja, izgradnju kulture davanja kroz kampanje usmerene prema najširoj javnosti. Kako su istakli predstavnici koalicije neophodna je sistemska i dugoročna saradnja države i ostalih zainteresovanih aktera - poslovne zajednice, civilnog društva, medija, akademske zajednice i drugih, kako da bi se unapredila ova oblast.
Željko Mitkovski, predstavnik Ana i Vlade Divac fondacije dostavio je pregled aktivnosti novodobijenog projekta pri USAID, koji su komplementarni sa ciljevima Koalicije za razvoj filantropije, a biće realizovan do aprila 2022. godine.
Privredna komora Srbije, u okviru projekta, organizovaće sastanke Saveta za društveno odgovorno poslovanje i podržavati sve aktivnosti usmerene na unapređenje okvira za davanje u Srbiji. Komora će realizovati i nekoliko sastanka sa predstavnicima malih i srednjih privrednih društava u predstavništvima regionalnih komora. Neki od rezultata projekta bi podrazumevali kreiranje Bele knjige o filantropiji u kojoj bi bile definisane sve prepreke, kao i preporuke za njihovo prevazilaženje. Jedan od glavnih ciljeva projekta je oslobađanje od PDV-a na donacije u robi i uslugama.
Miloš Janković iz Katalist fondacije predstavio je rezultate godišnjeg istraživanja o dobročinstvu u Srbiji, koji može da bude odličan alat kompanijama u kreiranju strategija društveno odgovornog poslovanja. Ukupna suma koja je donirana u 2017. godini iznosi 27 miliona evra, i izneo je da su najveća davanja kompanija i to - za 28 odsto više u odnosu na 2016. godinu. Naglasio je da će za mesec dana biti dostupni podaci iz celog regiona, a prema kome su najveća korporativna davanja naše zemlje u regionu. Teme u koje Srbija ulaže najviše su: zdravstvo, marginalizovane grupe, obrazovanje, smanjenje siromaštva. Primaoci donacija su najčešće - pojedinci, na drugom mestu je država i institucije, a zatim nevladine organizacije. Zanimljiv je podatak da 11 fondacija prikupi 80 odsto svih sredstava koja se doniraju.
Nikola Pucarević iz Srpskog filantropskog foruma je predstavio – Nacionalni dan davanja kao novi mehanizam uticaja kompanija u zajednici. Tema koju Srpski filantropski forum podržava u ovoj godini je ulaganje u obrazovanje i to Istraživačku stanicu Petnicu, nezavisnu naučno-obrazovnu instituciju koja 60 odsto aktivnosti finansira kroz donatorstva i projekte.