Postavljanje daljinskih senzora vlažnosti zemljišta koji bi trebalo da budu integrisani u tzv. Pametni daljinski upravljani sistem za upravljanje zemljištem i prirodnim resursima obavljeno je danas u Belegišu (SO Stara Pazova), na poljoprivrednom gazdinstvu Nikole Lončara, jednog od partnera na projektu “Pametno upravljanje poljoprivrednim zemljištem i prirodnim resursima korišćenjem savremenih, zelenih ICT tehnologija“ gde je nedavno instalirana solarna elektrana.
Sam projekat odabran je od 111 prispelih prijava, kao najuspešniji primer lokalne ideje u okviru Izazova za inovativna rešenja u borbi protiv klimatskih promena, u okviru projekta Lokalni razvoj otporan na klimatske promene koji realizuje Ministarstvo zaštite životne sredine, uz podršku Programa UN za razvoj i Globalnog fonda za životnu sredinu.
Nosilac projekta je Institut „Mihajlo Pupin“ iz Beograda, a partneri Institut za ekonomiku poljoprivrede (Beograd), Poljoprivredno gazdinstvo „Nikola Lončar“ i SO Stara Pazova, saopštilo je Ministarstvo zaštite životne sredine.
Projektna ideja, kako se navodi u saopštenju, promoviše multidisciplinaran pristup pametnom i ekonomski održivom korišćenju poljoprivrednog zemljišta upotrebom inovativnog tehničkog rešenja koje u potpunosti zamenjuje korišćenje fosilnih goriva obnovljivim izvorima energije (solarna energija i snaga vetra). Projekat uvodi na oglednom dobru, odnosno izabranom poljoprivrednom gazdinstvu površine 10 hektara, jedinstven inovativan sistem optimalnog upravljanja korišćenjem prirodnih resursa (zemljišta, vode i energije) s daljinskim nadzorom. U okviru projekta biće organizovane radionice za sve preduzetnike koji žele da prihvate i uvedu inovativni sistem u svoja poljoprivredna gazdinstva.
Nakon uspešno instalirane solarne elektrane na oglednom poljoprivrednom gazdinstvu u Belegišu (SO Stara Pazova), u toku daljeg razvoja projekta planirano je i postavljanje daljinskih senzora vlažnosti zemljišta koji bi trebalo da budu integrisani u tzv. Klimatski pametan daljinski sistem za upravljanje zemljištem i prirodnim resursima.
Postavljanje senzora u okviru tzv „klimatski pametnog poljoprivrednog gazdinstva“ predstavlja priliku za bliže upoznavanje sa procesom razvoja samog projekta i mogućnostima koje ovakve inicijative imaju za smanjenje negativnih posledica klimatskih promena na poljoprivrednu proizvodnju i za jačanje otpornosti lokalnih zajednica i privrede.
Nosilac projekta pozvao je predstavnike lokalne samouprave SO Stara Pazova - Kancelarija za poljoprivredu opštine, kao partnere na projektu Institut za ekonomiku poljoprivrede i Ministarstvo/UNDP kao pokrovitelje ovog projekta, kao i medije da se neposredno upoznaju sa napretkom u ovoj inkubacionoij fazi pripreme projekta.